GPS bazlı araç takip sistemleri için GIS altyapısının oluşturulması
Formation of the infrastructure of GIS for the GPS based vehicle monitoring system
- Tez No: 134362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS M. SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
,,-^**"''-:Sa*ı..< iy. OZET GPS ölçmelerinde, alıcı anteni ile uydu arasında herhangi bir engel bulunmaması ölçme yapabilmenin temel gereklerinden biridir. Güvenilir sonuç alabilmek için, ufuk düzleminin üzerinde uygun dağılmış en az dört adet uydunun var olması gerekir. Bu, şehir içi ortamlarda yüksek binaların bulunmasından dolayı günün bazı zamanlarında sağlanamaz. Araç takibi çalışmalarında bu durumun önceden bilinmesi araçlardan beklenen bilgilerin doğruluğu hakkında ön bilgiye sahip olmak bakımından önemlidir. Araçların izlendiği bilgisayar ortamındaki yazılımda, uydu görünürlüğünün yol haritası üzerinde ayrı bir tabaka olarak gösterilebilmesi, kullanıcıya konum bilgilerini doğruluk açısından yorumlayabilirle imkanı sağlar. Böylece, araçlardan gelen bilgilerin hangi sokaklarda güvensiz olacağı önceden bilinebilir. Bu çalışmada, şehir içinde GPS ile araç takibi uygulamalarında, uydu sinyallerinin yüksek binalardan dolayı engellenmesi ile ortaya çıkan sorunlar araştırılmış, şehrin cadde ve sokaklarında, konum belirleme torunları incelenmiştir. Uyduları perdeleyen binaların yükseklikleri hakkındaki bilgilerin kesin olması durumunda aracın herhangi bir konumda hangi uyduları görebileceği bilgisi daha doğru hesaplanabilmektedir. Bu çalışmada, bina yükseklik bilgileri kullanılarak hazırlanan görünürlük tabakasının GPS verilerinin güvenilirliğini yorumlama açısından sağlayacağı katkılar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
' **.e software installed in the computer where vehicles will be monitored may provide users to interpret the information related with location data and display the data on a road map as a separate category. Then information received from vehicles may notify the user the location of unsecured streets. This study investigates the applications of monitoring vehicles by the means of GPS; however most of the problems arose from high buildings in the city. Such buildings may hinder signals that are delivered from the satellite and problems of determining locations of the mentioned vehicles while strolling in streets and avenues may fail. When information related with high buildings that conceals the signals received by a satellite are notified accurately then the location of the mentioned vehicle can be spotted and calculated correctly. This study investigates the contribution of interpreting the reliability of the GPS data distributed from the imaging layer which are prepared by using information related with the highness of buildings.