Ciklit balıklarının yemlerinde doğal ve sentetik pigment maddelerinin kullanımı
Natural and synthetic pigmentsusing in food of cichlids
- Tez No: 134443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN KOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Balık üretiminde renk genellikle en önemli kalite parametrelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra akvaryum balıklarının daha canlı ve göz alıcı renklerde olması talep edilmektedir. Bu çalışmada, Cichlosoma sp.'nin deri rengini daha cezp edici yapabilmek amacıyla, doğal ve sentetik renk maddeleri (Spirulina, Porphyridium, Astaxhantin, p-caroten) kullanılmıştır. Yeme ilave edilerek verilen renk maddelerinin hepsi balıkların deri renginin değişmesinde etkili olmuştur. Ancak astaxhantin diğerlerinden daha fazla etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is generally accepted that the color of fish products is one of the most important quality parameters. However, it is demanded that aquarium fishes become much colorful and fascinating. In this thesis, natural and synthetic pigment materials (Spirulina, Porphyridium, Astaxhantin, p-caroten) were used in order that the color of skin of Cichlosoma sp. is colorful so much. All of the pigment materials that are added in feed were effective on the skin of fishes but astaxhantin was much effective than the others.