İzmir ilinde deniz balıkları yetiştiriciliğinin mikro ve makro ölçekte değerlendirilmesi
Evaluation of marine aquaculture in İzmir micro and macro scale in İzmir
- Tez No: 134477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İŞGÖREN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
V ÖZET İZMİR İLİNDE DENİZ BALIKLARI YETİŞTİRİCİLİĞİNİN MİKRO ve MAKRO ÖLÇEKTE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZGÜL, Aytaç Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Dilek İŞGÖREN-EMİROĞLU Aralık 2003, 77 sayfa. Türkiye'de deniz balıklan yetiştiriciliği 2001 yılı itibariyle 29730 tondur. Bu üretim 1003 adet işletme tarafından gerçekleştirilmekte olup, üretimin % 54'ü Ege Bölgesinde gerçekleştirilmektedir. İzmir ili sınırlan içerisinde 48 adet denizde yetiştiricilik yapan ağ kafes işletmesi ve 9 adet deniz balıklan larvası yetiştiriciliği yapan kuluçkahane bulunmaktadır. Bu çalışmada İzmir ili sınırlan içerisinde yer alan 48 adet ağ kafes işletmesi ve 9 adet kuluçkahane işletmesi tam sayım yöntemi kullanılarak incelenmiş, önceki çalışmalardan yararlanarak hazırlanan anket formu birebir görüşme yoluyla uygulanmıştır. Anket formunun değerlendirilmesinde istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda İzmir ilinde bulunan kuluçkahanelerin %34'ünün aktif olduğu, %22' sinin tamamen kapandığı, %22' sinin ağ kafes işletmesi olarak üretime devam ettikleri ve %11'nin ise anaç merkezi, %11' i ise anaç merkezi ve besi durumuna geldikleri belirlenmiştir. 2002 yılı itibariyle 31 000 000 adet /yıl yavru üretimi gerçekleştirilmiştir. İzmir İlindeki ağ kafes işletmelerinin ise %83'ünün aktif olduğu belirlenirken, toplam üretim miktarı 7298 ton/yıl' dır. Anahtar Sözcükler :İzmir, Deniz Balıklan Yetiştiriciliği, Ağ Kafes, Kuluçkahane, Çipura, Levrek
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT EMULATION OF MARINE AQUACULTURE IN MIKRO AND MACRO SCALE IN IZMIR ÖZGÜL, Aytaç Msc in Aquaculture Supervisor : Asso. Prof. Dr. Dilek İŞGÖREN-EMİRO?LU December 2003, 77 pages. For the year 2001 the marine aquaculture capacity of Turkey is 29730 tons. This amount is supplied by 1003 facilities throughout by the whole country, whereas the %51 of the total production cames from the Agean Region. There are 48 cage culture facilities and 9n hatcheries within the borders of Izmir district. In this study 48 cage culture facilities and 9 hatcheries studied by using the full count method. In addition a survey derived from the previous studiesis carried out by means of a face to face interviews. The interpretion of the survey form is based on statistical methods and other similar studies. As a result of this study it's determined that the 34% of the hatcheries within borders of Izmir are stil active, whereas 22% are totaly closed down, 22% used as cage culture facilities and 11% as broadstock center. As for the year 2002 the number of fries produced within the Izmir Region is 31 000 000 fry/year. While the 83% of cage culture facilities within the Izmir Region are stil active, the total amount of marine aquaculture is 7298 Tons. Keywords :Izmir, Marine Aquaculture, Cage Culture, Hatchery, Sea bass, Sea Bream.