Dunaliella salina Teodoresco kültürü
Culture of Dunnaliella salina
  1. Tez No: 134478
  2. Yazar: ELİF DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
V ÖZET DUNALIELLA SALINA TEODORESCO KÜLTÜRÜ DİNÇ, Elif Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Semra CİRİK Aralık 2003, 47 Sayfa Ekonomik öneme sahip olan algler son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte tıp, gıda, eczacılık, kozmetik gibi sanayi kollarında kullanılmaktadır. Zengin algal beta - karaten ve gliserol kaynağı olarak kullanılan Dunaliella salına; Euryhalin bir organizma olması nedeniyle de kültürü yapılıp ekonomik olarak değerlendirilmektedir. Bu tezde yüksek tuzluluk ortamında üretilebilen ve beta karaten bakımından ticari bir kaynak olan Dunaliella salina'nın genel özellikleri ve yetiştiricilik için gerekli ortam koşullan anlatılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Dunaliella, mikroalg, algal kültür
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT CULTURE OF DUNALIELLA SALINA DİNÇ, Elif Graduate Thesis, Department of Aquaculture Supervisor : Prof. Dr. Semra CİRİK December 2003, 48 pages. Algaes, which have economic importance used in medical science, food, pharmacy, cosmetic industry in the last few decades with technological development. Dunaliella salina that has rich algal source of beta carotene and glycerol, because of being an Euryhalin organism its also do algal culture as economic valuable. In this thesis, its growth in high salinity and commercially source of beta - carotene microalgae Dunaliella salina with general characteristics and requirements for growth has been studied. Keywords : Dunaliella, microalgae, algal culture