Farklı LED ışık kaynaklarının Dunaliella salina Teodoresco (Chlorophyceae) büyüme ve pigment içeriğine etkisi
Effect of diferent LED sources on growth and pigment composition of Dunaliella salina Teodoresco (Chlorophyceae)
- Tez No: 457122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada Ayvalık (Balıkesir) tuz üretim tesisinden izole edilen yeşil alglerden D. salina Teodoresco'nın farklı LED ışık kaynakları (mavi, kırmızı, sarı) ve farklı besin tuzu rejimlerinde (Değiştirilmiş Johnson (DJ) ortamı, fosfat ilave edilmeyen DJ ortamı, azot ilave edilmeyen DJ ortamı, azot ve fosfat ilave edilmeyen DJ ortamı) yetiştiriciliği yapılmıştır. Deneme gruplarının büyüme hızı ve biyokimyasal içeriklerinde meydana gelen değişimler izlenmiştir. Denemeler süresince en yüksek büyüme hızı, hücre sayısı ve kuru ağırlık değerleri değiştirilmiş Johnson ortamında ve kırmızı LED kullanılan deneme grubundan sırasıyla 4,30 gün-1, 335,3 x 104 hc ml-1 ve 1430 mg l-1 olarak saptanmıştır. D. salina hücrelerinin en yüksek klorofil a ve β-karoten içerikleri sırasıyla 10,70 ve 3,49 mg l-1 olarak Değiştirilmiş Johnson ortamı ve floresan lamba kullanılan gruptan belirlenmiştir. Ayrıca grupların DPPH radikalleri temizleme aktivitesi ve ham yağ içerikleri de çalışılmıştır. En yüksek temizleme aktivitesi % 74,12 olarak mavi LED kullanılan gruplarda bulunmuştur. En yüksek ham yağ içeriği kırmızı LED lamba kullanılan ve fosfat içermeyen değiştirilmiş Johnson ortamı kullanılan grupta % 34,10 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda LED lambaların Dunaliella salina'nın büyümesi ve biyokimyasal kompozisyonu üzerine etkilerinin olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, Dunaliella salina Teodoresco which was isolated from Ayvalık salt works (Balıkesir) were cultured at different LED light sources (blue, red and yellow) and nutrient regimes (Modified Johnson (MJ) medium, MJ without phosphate, MJ without nitrogen, MJ without both nitrogen and phosphate). The growth rates and biochemical composition of the groups were monitored. During the experiments, the maximum growth rate, cell number and dry weight of the cultures were determined as 4,30 day-1, 335,3 x 104 cell ml-1 and 1430 mg l-1 in red LED lights with using modified Johnson medium. The highest chlorophyll a and β-carotene content of the D. salina cells were measured in fluorescent lamps with using modified Johnson medium as 10,70 and 3,49 ml-1, respectively. In addition this parameters, DPPH radical scavenging activity and crude lipid content of the cultures were monitoring. The highest DPPH radical scavenging activity was found in blue LED as 74,12 %. The highest lipid content of the cultures was determined in red LED lights with using modified Johnson medium without the phosphate as 34,10 %. At the end of the study, it was determined that the LED lamps had effects on the growth and biochemical composition of Dunaliella salina