Puding tipi ürünlerde reolojik özelliklerin objektif ve subjektif yöntemlerle saptanması
Determination of rheological characteristics of pudding type products by means of objective and subjective methods
  1. Tez No: 134491
  2. Yazar: JÜLİDE ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET PUDİNG TİPİ ÜRÜNLERDE REOLOJİK ÖZELLİKLERİN OBJEKTİF VE SÜBJEKTİF YÖNTEMLERLE SAPTANMASI ERKEK, Jülide Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Gülden OVA Eylül 2003, 73 Sayfa Bu araştırmada vanilinli pudingin reolojik özelliklerinin objektif ve sübjektif yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Brookfield viskometresi, Penetrometre ve İnstron ile gerçekleştirilen objektif analizler ve eğitilmiş panel tarafından uygulanan duyusal değerlendirmeler arası korelasyonlar araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu analiz yöntemlerinin puding üreticilerinin tüketici tercihleri doğrultusunda ürün kalitesini tahminleyebilmeleri için kullanılabilirlikleri ve sanayide gerek kolaylık gerekse ekonomik açıdan rutin kullanıma uygunlukları incelenmiştir. Analizler sonucu elde edilen veriler varyans analizi uygulanarak değerlendirilmiş, yöntemler ve incelenen özellikler arası ilişkilerin belirlenmesi için Pearson korelasyon katsayıları hesaplanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF RHEOLOGICAL CHARACTERISTICS OF PUDDING TYPE PRODUCTS BY MEANS OF OBJECTIVE AND SUBJECTIVE METHODS ERKEK, Jülide MSc in Food Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gülden OVA September 2003, 73 Pages The aim of this study was to determine the rheological characteristics of vanilla pudding by using objective and subjective methods. Correlations between objective analysis performed with the Brookfield viscometer, Penetrometer and Instron and sensory evaluations carried out by a trained panel were investigated. In addition, the potential usefulness of the studied analysis methods for pudding manufacturers in the prediction of product quality based on consumer preferences and their suitability for routine use in industry with regard to both ease and economy were investigated. The data obtained as a result of the analysis were evaluated applying variance analysis and the Pearson correlation coefficients were calculated and interpreted in order to determine the relationship between the analysis methods and the investigated characteristics.