Steenrod cabirinde bazlar üzerine
On the monomial basis in the Steenroad algebra
- Tez No: 134654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
V ÖZET STEENROD CEBIRTNDE BAZLAR ÜZERİNE TANAY, Bekir Doktora tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmet KARACA 06.11.2003, 91 sayfa Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. 2. Bölümde ; Önce graded modül ve graded cebir yapıları tanıtılmış ve bunların genel özellelikleri kısaca verilmiştir. Ardından mod p Steenrod Cebiri ana hatlarıyla anlatılmış, temel bir takım teoremlere yer verlmiştir. 3. Bölümde ; mod p Steenrod Cebirinde tanımlanmış bazların (Milnor, Admissible, Pts, Arnon-A, Arnon-C ) yapılan verilmiştir. 4. Bölümde ise 3. Bölümde ele alman bazlar arasındaki bağıntılar, bir rekürsif formül oluşturularak verilmiştir. Anahtar kelimeler : Steenrod Cebiri, Monomial Bazlar, Milnor çarpım.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ON THE MONOMIAL BASES IN THE STEENROD ALGEBRA TANAY, Bekir Phd. Thesis tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmet KARACA 06.11.2003, 91 pages In addition to Introductory Chapter, The thesis consists essentially of the three chapters. In chapter 2 firstly the structure of the graded modul and graded algebra are given and their general properties are presented.Then general definitions and theorems of mod p Steenrod Algebra are placed. In chapter 3 The structure of the Monomial Bases, Which we interested in this thesis, such as Milnor, Admissible, P*, Arnon-A, Arnon-C, Wall are given in the mod p Steenrod Algebra. In chapter 4 the change of some bases, considered in Chapter 3, are given by defining a recursive formula. Key Words : Steenrod Algebra, Monomial Bases, Milnor Product.