Evrensel insan hakları ve medeniyetler çatışması
International human rights and the clash of civilizations
  1. Tez No: 134898
  2. Yazar: TÜMAY GEÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
EVRENSEL İNSAN HAKLARI VE MEDENİYETLER ÇATIŞMASI ÖZET Bu çalışmada Batının, Evrensel İnsan Haklarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullandığı ve medeniyetlerin çatışmasındaki sebepler ile birlikte bu çatışmanın haçlı kültürü zihniyetinde nasıl bir mezalime dönüştüğü incelenmeye çalışılmıştır. İnsan Haklan, insanlık tarihi kadar eskidir ancak bugün Uluslararası Hukuk alanında kullanılan Evrensel İnsan Haklan 18. yüzyıldan ve özellikle I. ve n. Dünya Savaşından sonra Batı'da meydana gelen mücadeleler sonucunda oluşmuştur. Evrensel İnsan Haklan tüm dünya milletlerini bu hakların ihlallerine karşı korumak amacıyla değişik müeyyidelere bağlanmıştır. Buna karşılık bu hakların ve müeyyidelerin sadece Batı'nın kendi menfaatleri doğrultusunda kullanıldığı konusunda çeşitli iddialar vardır. Gerçekten değişik kültürlerde ve coğrafyalarda gerçekleşen İnsan Hakları ihlalleri ve Batı'nın bu ihlaller karşısındaki tutumu ve uyguladığı müeyyideler incelendiğinde ortaya bir çifte standart sorunu çıkmaktadır. Zaten Batılı olmayan kültürlerin asıl itiraz ettikleri konu İnsan Haklan nın Batılı olmasına değil, Batinin uyguladığı bu çifte standarttadır. Batı ve Diğer Kültürler arasındaki çatışmanın temelinde de bu çifte standart problemi yatmaktadır. Gerek İnsan haklarının uygulanmasındaki çifte standarttan gerekse medeniyetlerin çatışmasındaki farklı sebeplerden dolayı dönemin güçsüz milletleri güçlü milletler tarafından her bakımdan sömürülmeye mahkum olmuşlardır. Haçlı kültürü zihniyetim değiştirmediği ve milletlerin güçsüz kaldığı sürece bu sömürü devam edecektir.
Özet (Çeviri)
u t=r- INTERNATIONAL HUMAN RIGHTS AND THE CLASH OF CrVTLIZATTONS ABSTRACT İn this study, We investigated the claims that The West uses The Universal Human Rights on behalf of itself and the reasons of the clash of the civilizations and the assasination of West idelogy. Human Rights are as old as the human history, but the present Universal Human Rights were created after eighteenth century and especially after the First and Second World War. The Universal Human Rights were taken under power in order to save the nations against the violations. However, there are some claims that these rights and power against violations are used only on behalf of the West's benefits. When we examine the Human Rights Violations in different cultures and residents and the reactions of West to these violations, we see a problem of double standard. In fact the other cultures object mostly to this double standard. This problem is the real reason for the clash of cultures. The clash of civilization will continue as long as the West ideology continues.