Enflasyonun mali tablo analizi ve yorumuna etkileri ve bir banka uygulaması
The Effects of iflation to the analysis and comment of financial table and a bank aplication
- Tez No: 134993
- Danışmanlar: PROF.DR. F. MÜNEVVER YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; enflasyonun, mali tablo bilgilerinin analizi ve yorumuna yaptığı etkileri araştırmaktır. Geleneksel bilanço verilerine dayanılarak yapılan analiz ve yorumun ne ölçüde yanıltıcı olduğu, karşılaştırmalı tablolar analizi, dikey analiz ve oran analizi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma için gerekli veriler, incelenen bankanın 1999- 2000 yıllan itibariyle yayımlamış olduğu geleneksel ve enflasyona göre düzeltilmiş temel mali tabloları kullanılarak hesaplanmıştır. Geleneksel ve düzeltilmiş bilanço ve gelir tablosu üzerinde yapılan karşılaştırmalı analizler ve yorumlar neticesinde, geleneksel verilerin analizciyi mali tablo kalemlerinin özelliklerine bağlı olarak yanılttığını ortaya konmuştur. Geleneksel verilere göre yapılan analizlerin işletme içi ve işletme dışı bilgi kullanıcılarını yanlış kararlar almaya götüreceği tespit edilmiştir. Tez, bu sonuca dayanan çeşitli öneriler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effects that inflation has caused on analysis and comment of financial table figures. How mistaken analysis and comment having done according to the data of traditional balance have been tried to find out by comparative table analysis, vertical analysis and proportion analysis. The data needed for this study has been calculated using basic financial tables rearranged according to the inflation, published in 1999 - 2000. As a result of comparative analysis and comments on traditional and rearranged balance and income table, it has been exposed that traditional data has mistaken the analyzer depending on the properties of table sorts. It has been established that the analysis having done according to the traditional data will take the data users in and out of management to have mistaken decisions. Thesis also includes various suggestions related to this conclusion.