Stres ve polisi etkileme durumu
Effects of stress on police
- Tez No: 135019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL KAZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi Stres ve Polisi Etkileme Durumu (Elazığ İli Örneği) M. Akif ÇİMEN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Ocak -2003, Sayfa: 203 Stres, günümüzde yoğun olarak kendisini hissettiren, hayatımızın doğal bir parçası olan ve giderek daha fazla hayatımızda yer bulan bir kavramdır. Stres günlük kullanıma giriş biçimiyle hayatı güçleştiren ve sağlığı bozan bir durum olarak değerlendirilmektedir. İşte ve iş dışında tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalınması bireylerde strese yol açar. Polis, kanunlarda belirtilen görevleri yerine getirirken bir çok zorlukla karşılaşır. Bu zorluklar, toplum düzenini sağlama görevini yerine getirirken bazen insanların özgürlüklerini kısıtlamaya varan yaptırımları uygulama görevlerini üstlenmelerinden kaynaklanmaktadır. Kanunlarda belirtilen görevleri yerine getiren polis bunu yaparken ast üst ilişkileri, toplumsal olaylarda vatandaşla karşılaşma durumlarında haksız eleştirilere maruz kalması, görev kaynaklı sorunların neden olduğu stresi her an için yaşamaktadır. Halkın güvenliğinin yanı sıra, devleti temsil görevi nedeni ile hedef olma ihtimalinin yüksekliği, sorumluluğun ve buna bağlı olarak da stresin artmasına etki eder. Emniyet Teşkilatında çalışan polisleri etki altında bırakan çok farklı stres kaynakları bulunmaktadır. Bu araştırma ile polislerin stres kaynaklarının neler olduğu, stresle başa çıkmada hangi yöntemleri kullandıkları ve hangi stres belirtilerini gösterdikleri saptanmaya çalışılmıştır.IV Araştırmada betimsel tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan polislerin görüşlerine başvurulmuş, bunun için bir anket geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve literatür taraması sonucunda hazırlanan anket, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan polis memurları ve amirlerine uygulanmıştır. Polislere dağıtılan anket sayısı 1100'dür. Bu anketlerden 1000 tanesi geri alınmış ve 79 tanesi prosedüre uygun doldurulmadığı için 921 tanesi değerlendirilmeye alınmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS for Windows 10.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarında, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan polislerin stres kaynaklarından orta düzeyde etkilendikleri, stresle başa çıkma yöntemlerini orta sıklıkla kullandıkları, ankette sayılan stres belirtilerini kendilerinde az gözledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY M. A. Thesis Effects of Stress on Police (Example of Elazığ) M.Akif ÇİMEN University of Fırat Institute of Social Science The Main Branch of Educational Science January-2003, pp. 203 Stress as an important matter of our daily's life became a real problem for all of the individuals. Stres is defined as a situation which threatened our health in a daily manner. Also stres is effected the people's working style with uneffective ways. The police officers encountered with a lot of problems while conducting their duties according to the law. These problems is mainly caused by the nature of their duties which limit the freedom of the people to keep the order of community. The police officers feel themselves under stress because of the less communication with subordinants, and complaints about the services which are them implemented under the directions of law. The police officers have agreat responsibility for public security and this also increases the stres of them. There are many kinds of stress sources that effects the police, and of them This research is aimed to find what kind of stres sources effected the police officers and also indicators of stres in police organization. Data is collected through a survey. The survey is developed by conducting preliminary interviews and literature review. The questionnaire is delivered to 1100 police officers in Elazığ. 1000 of them returned. 79 of themVI disgarded due to inproper response. 921 of them is used for data. Data is examined by SPSS for Windows 10.0. According to the results, the police officers have effected in a less manner by the stres sources. Also the police officers have use the stres reduction techniques in a normal level.