Tekstil sektöründe uluslararası pazarlara giriş yöntemleri
Foreign market entry methods in textile sector
  1. Tez No: 135130
  2. Yazar: SEDEF ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): (TUBİTAK/TURDOK'un Abstract Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Günümüzde, tüm dünyanın tek bir pazar haline gelmesi ve işgücü, sermaye ve teknolojinin uluslararası bir boyut kazanması ile firmaların kendi ülkeleri dışındaki pazarlara yönelmeleri kaçınılmaz hale gelmiştir. Uluslararası pazarlara yönelme kararı veren firmaların başarılı olabilmeleri için birçok karar almaları gerekmektedir. Dış pazarlara hangi yöntemlerle ile gireceklerinin saptanması da bu kararlardan biridir. Fşirmalar dış pazarlara girerken birçok riski göz önüne almaktadır. Bu yüzden doğru adımların atılması çok önemli bir unsurdur. Tekstil sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde ilk ele alınan ve yatırımların yoğunlaştığı sektör konumundadır. Ayrıca tekstil, Türkiye toplam ihracatının %9.8'ini oluşturan lokomotif sektör olması ile de önemini korumaktadır. (2001 yılı verilerine göre) Bu çalışmanın amacı tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların uluslararası pazarlara hangi yöntemlerle girdiklerini nedenleriyle saptamaktır. İkincil kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan teorik temelden sonra anket çalışması Ege Bölgesinde faaliyet gösteren tekstil firmalarına uygulanmıştır. Firmaların coğrafik olarak dağınık bir yapıda olması ve anket cevaplamada isteksiz olmaları nedeniyle 2003 yılı ilk aylık ihracat rakamları baz alınarak 33 firma örneklem grubu olarak seçilmiştir. jmT
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük^: In today's time with the world turning to be a sole market and with the effect of manpower, capital and technology earning international dimension, it is becoming inevitable for firms to go towards to markets beside their countries. Firms who give the decision to enter to foreign markets should make lots of decisions in order to be successful. To determine how to enter to foreign markets is one of these decisions. Firms accept to take the risk of many things as they enter to foreign markets. Therefore to take the right steps is a very important issue. The sector of textile is in the position that is taken into consider in the first step in countries progress and growth in our country as well as in the world. Also textile maintains its importance by being the locomotive sector in Turkish economy with constituting %9.8 of the whole export of Turkey. The purpose of this study is to determine the methods of entry into foreign markets of the firms which are active in textile sector with the reasons. After the preparation of the theoretical basis by utilizing from the secondary data, a survey has been conducted to the textile firs working in Aegean Region. 33 firms had chosen as a sample group by considering the export amounts in the first 6 month period of 2003 since textile firms are located in a scattered area and they are desireless to answer the questions in the survey.