Türkmen masalları üzerine bir inceleme
Turkmen folk tale
  1. Tez No: 135131
  2. Yazar: ZÜLFİKAR BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu çalışmamızda, Türkmenistan ve civarından derlenmiş olan 95 masal metnini yapı, fonksiyon ve genel özellikleri açısından incelemeye çalıştık. Türkmen ve Anadolu masallarının şekil ve muhteva özellikleri bakımından çok farklı olmadıklarını görürüz. Bununla beraber, farklı coğrafyalarda ve kısmen değişik unsurlarla işlenmelerinden dolayı masallar arasında küçük farklılıklar da göze çarpar. Dünya üzerinde geniş bir coğrafyada yaşayan Türkler farklı topraklarda yaşıyor olsalar da, ortak bir tarihi geçmişi, kültür birliği ve hayat tarzını paylaşmaları nedeniyle, masallarının da aynı milli renkleri taşıması son derece normal kabul edilmelidir. Bu ortaklık ve aynı kültürel geçmişin verisi olma özelliğinin ortaya konması çalışmamızla bir kez daha ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to analyze 95 folk tales from Turkmenistan and its surroundings with regards to their structure and general specifications. As a result of this study, we have seen mat Turkmen and Anatolian tales are similar to each other regarding their outline and subjects. However, there are some differences because of the fact that they were written in different geographies and for different issues. There are Turkish people who live all around the world, thus it is not surprising that their tales have the same national figures because of having the same history, culture and way of life. This unity as well as their a common inheritance are proved. It is supposed that this study will be a source for future studies of this subject.