Türkiye'de yerelleşmeyi yeniden düşünmek
Rethinking localization in Turkey
- Tez No: 798391
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'de yerelleşmeyi yeniden düşünmek bugün gelişen ve dönüşen dünya konjonktüründe daha fazla öne çıkan bir durumdur. Bu öne çıkışı tetikleyen durum, küreselleşme ve postmodernizm gibi kavramların altında yeniden devletin dönüşümünü sağlama gayretleri yatmaktadır. Merkezi yönetimin 1980'lerden itibaren maruz kaldığı neo-liberalleşme eğilimleri kendini her yerde (devlette, iktidar alanında, toplumda, vb.) ifşa etmektedir. Yaşanılan çağın merkeziyetçiliği dışlayıcı özelliği, bunun yerine atomistik yapılara dönüşmesine neden olmaktadır. Yapılan her türlü eylemler, failler ve aktörler açısından sonuçları belirsizlik ve/veya öngörülemezlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de yerel yönetimlerin karar verme“niyetleri”özerklik ile anılmaktadır. Adem-i merkezileşme konusu ise geçmişte kalan bir gölge gibi bugün değişen şartların durumundan dolayı daha aktif şekilde gelecekte ön plana alınması muhtemeldir. Adem-i merkezileşmenin anlatılması veya savunulması için yerelleşmede diğerlerine, özellikle merkezi yönetime, ihtiyaç azalmaktadır. Yerel yönetimlerin yerelleşebilmesi, adem-i merkezileşme konusunun yeterince aydınlatılamama sorunundan dolayı bugün merkez taraftarlarınca ateşli şekilde karşı çıkılmaktadır. Ancak yaşanılan dönüşümlerin yarattığı etkileşimler beraberinde çatışma veya öteki olma gibi durumları da yaratmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yerelleşmeyi yeniden düşünürken Türkiye'de nasıl uygulanabileceği sorunu literatür taraması yapılarak teorik bir çerçevede ele alınmaktadır. Türkiye'de yerelleşmenin uygulanabilirliğinin yolu, özerkliğin aksine, adem-i merkezileşme üzerinden gerçekleştirilmesi daha sağlıklı bir devlet bütünlüğü açısından önemlidir. Bu bakımdan çatışma, kriz ve iktidar alanının çoğullaşması adem-i merkezileşmenin kamusal alanda, devlet içinde, kentlerde görünürlüğünü artırmaktadır. Niyetin ortaya çıkması için, adem-i merkezileşmenin ülke çapında yaygınlaşması hızlandırılmalı, yani yerel yönetim bakanlığı oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Rethinking localization in Turkey is a more prominent situation in the developing and transforming world conjuncture today. The situation that triggered this rise to prominence is the efforts to ensure the transformation of the state again under concepts such as globalization and postmodernism. The neo-liberalization to which the central government has been subjected since the 1980s; its tendencies manifest themselves everywhere (in the state, in the sphere of power, in society, etc.).) is revealing.The exclusionary feature of the centrality of the current era causes it to turn into atomistic structures instead;All kinds of actions taken; The consequences for the perpetrators and actors appear as uncertainty and / or unpredictability. In Turkey, the decision-making“intentions”of local governments are referred to with autonomy.Decentralization; like a shadow of the past, it is likely to be brought to the fore more actively in the future due to the changing state of conditions today. In order to explain or defend decentralization, the need for others, especially central government, is decreasing in localization.The localization of local governments; The supporters of the center are ardently opposed today due to the problem of insufficient illumination of the issue of decentralization.However, the interactions created by the transformations experienced also create situations such as conflict or being the other.In this study, the problem of how it can be applied in Turkey while rethinking localization in Turkey is discussed in a theoretical framework by conducting a literature review;The way of the applicability of localization in Turkey, in contrast to autonomy, it is important for a healthier state integrity to be realized through decentralization;In this regard, conflict, crisis and the pluralization of the sphere of power increase the visibility of decentralization in the public sphere, within the state, in cities.In order to embody the purpose, the spread of decentralization throughout the country should be accelerated, that is, the ministry of local government should be established.