Öğrenen organizasyon ve kurum kültürü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 135376
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ONSOZ İçinde bulunduğumuz XXI. yüzyılda, işletme çevrelerindeki belirsizlikler ve artan rekabet, işletmeleri yeni yönetim felsefesi arayışlarına ve kavramlarına yöneltmiştir. Değişen bu şartlara, işletmelerin uyum göstemesini sağlayacak tek unsur olarak da öğrenme gösterilmektedir. Bu nedenle, organizasyonların da tüm canlılar gibi öğrenme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan örgütsel öğrenme ve örgütsel öğrenmenin gerçekleştiği yapıyı belirten öğrenen organizasyonlar kavramı, bu ihtiyacı karşılamayı amaçlayan kavramlardır. Öğrenen organizasyon kavramının ne olduğunun anlaşılması ve kurum kültürüyle ilişkisinin incelenmesi, öğrenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve örgütsel öğrenmenin getirdiği sinerjinin etkin olarak kullanılması için gereklidir. Türkiye'de öğrenen organizasyonlar ve kurum kültürü üzerine yapılan akademik çalışmalar sayıca azda. Çalışma, bu alandaki eksikliği kuramsal düzeyde yapılan literatür incelemesi ile kapatmayı hedeflemektedir. Çalışmada mevcut kurum kültürünün örgütsel öğrenme üzerindeki etkisi ve öğrenen organizasyonların kültüründe bulunması gereken öğeler ele alınmaktadır. ABSTRACT Only competitive advantage for the organizations of the XXI. century is learning. Learning organization philosophy and organizational learning try to maintain organizations competitive advantage by facilitating the organization-wide learning. To understand the relationship between learning organization and corporate culture is a must to provide this organization-wide learning by using the potential of organization members learning and effective usage of the snergy that it brings. There is a dearth of academic research on learning organization and corporate culture in Turkey. With this study, we aim to close this gap by exaniining the literature on a conceptual basis. This study try to reveal the relationship between current corporate culture of organization and organizational learning. Effect ofprevailing corporate culture on organizational learning and the components of a learning organization culture is examined in the context of this study. Further research on this subject with details and field study could be made later on.