Türkiye'de finansal kiralama ve finansal kiralama söktöründe halkla ilişkiler uygulamalarının eksiklikleri
Lesaing in Turkey & the lack of public relations applications in the leasing sector
  1. Tez No: 135377
  2. Yazar: ÖZGÜR TONGUÇ ÇUHALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
oz Türkiye'de, yatırımların finansmanında, finansal kiralama sektörü işlem hacminin özel sektör sabit sermaye yatırımları içerisindeki payı, son 5 yıllık dönemde %6 düzeyini aşamamıştır. Sözkonusu oran; gelişmiş ülkelerde %25-30'lar düzeyinde seyretmektedir. Bu durum, finansal kiralama sektörünün Türkiye'de ciddi problemler yaşadığım düşündürmekte ve geri kalmışlığının en temel göstergesini teşkil etmektedir. Sektörde tanıtım ve halkla ilişkiler uygulamalarının eksikliğinden kaynaklanan sorunlar da yaşanmaktadır. Finansal kiralama sektöründe; 2000 yılı itibarıyla, 4 tanesi ilk 5 şirket içerisinde yeralmak üzere, işlem hacmi konusunda ilk 20 şirket arasında bulunan finansal kiralama şirketlerinin pazarlama departmanlarında çeşitli pozisyonlarda görevli elemanlarla“Yüzyüze Görüşme”ler yapılmıştır. Finansal kiralama sektöründe halkla ilişkiler uygulamalarmm durumu 22 soruluk bir anket vasıtasıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde, finansal kiralama, sağladığı tüm avantajlara rağmen batılı ölçütlerle kıyaslandığında, yeterince fayda sağlanabilen bir finansman aracı değildir. Yüksek enflasyon, kur riski, yüksek faiz ve politik istikrar sorunları tüm finans piyasasını yakından etkilemektedir. Finansal kiralama özelinde de, sektörün karşı karşıya bulunduğu açmazlar; kiralama süresi sonunda devrin en az 4 yıl olması, operasyonel leasing'in yokluğu, kaynak sorunları ve sermaye yetersizliğidir. Sektör temsilcilerine göre ise; sektörde halkla ilişkiler uygulamalarının kısıtlı olması, bilinçli biçimde gerçekleştirilememesi ve sektörel bazda tanıtım eksikliği, finansal kiralama sektörünün en önemli sorunu ve finansal kiralamanın ülkemizde geri kalmasının nedenlerinden birisidir. Sektörün sorunlarını aşması yönünde atılacak ilk adım ise; finansal kiralama şirketlerindeki halkla ilişkiler departmanlarına etkinlik kazandırılarak, sektörde halkla ilişkiler konusunda daha bilimsel ve bilinçli bir yaklaşım sergilenmesi ve halkla ilişkilerin bir sistematik içerisinde uygulanmasıdır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, as a financial instrument, the share of leasing operations volume in the private sector investments, has not exceeded %6 percent in the last 5 years. This ratio is about %25-30 at the developed and some developing countries. This situation shows that leasing sector in Turkey has great problems and basicly indicates the undevelopment of the sector. The leasing sector has problems by reason of lack of recognition and public relations applications. Interviews have been made with people in different positions working at the marketing departments of the leasing companies which are listed on top 20 according to their sales volume in the year 2000. These people have been asked questions about the public relations applications in the leasing sector. Leasing in Turkey, although it has many advantages, is not a commonly used financial instrument compared to that of European Countries and America. The financial market is highly influentated by high influation, currency risk, high interest rates and political stability. Leasing takes the share from those problems. Also the main problems of the leasing sector are; the maturity date of the leasing contract (4 years), the lack of operational leasing, fund problems and capital insufficiency. According to the sector representatives, the public relations applications are quite limited and are not practiced scientifically. This factor reveals the basic reason why leasing sector is not well penetrated in the market. In order to overcome the problems of the leasing sector, the main thing to do is; to approach the public relations more scientific and practice it systematically. IV