Türkiye'de ortaöğretim yatırımları ve verimliliği
  1. Tez No: 135392
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz Eğitim, bireyin çevreye etkin uyumunu sağlayacak alışkanlıklar kazandırılmasıdır. Eğitimin temel amacı, bilgi toplumunun temel öğesi ve gereksinimi olan nitelikli insan gücü yetiştirmektir. Dünyamız endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecini ya şamaktadır. Bilgi faktörü, sanayi toplumunun elemanları olan sermaye, doğa ve emeğin yerini almıştır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda, ortaöğretimde okuyan her bir öğrenciye, diğer öğretim kademelerinde okuyanlara göre daha fazla harcama yapılmasına rağmen, ülkemizde ise, daha az bir harcama yapıldığı görülmektedir. Diğer yandan Türkiye, dünyada GSMH'den eğitime en az para ayıran ülkelerden birisidir. Eğitim teknolojisi geliştikçe, eğitimin maliyeti ve gelişmekte olan ülkelerdeki ailelerin eğitime sağladıkları finansal destek artacaktır. Bu çalışmada; bir toplumda eğitim düzeyinin artmasıyla gelir düzeyi nin de arttığı, eğitim yükseldikçe işsizlik oranının azaldığı, Türkiye'de ortaöğretime yapı lan yatırımların az olduğu ve ortaöğretimden mezun olanların yeteri kadar verimli ola madığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT It is education that enables an individual to obtain the habits necessary for adapt ing to the environment. The basic objective of education is to provide qualified man power which is the basic element and need of the information society. Today the world is being transformed from an industrial society to an information society. The informa tion factor has taken the place of capital, nature and labor which are the elements of industrial society. Despite the fact that in most developed countries more money is spent per student on secondary education than at other levels, less money is spent per student on sec ondary education in our country. Furthermore, Turkey is one of the countries which al locates the least sum of money out of GNP to education. As long as educational tech nology develops the cost of education end financial support to families in developing countries will increase. In this study; it is put forth that the level of income has in creased as the level of education increases, and as the level of education increases the unemployment ratio decreases. Furthermore, the investment in secondary education is low in Turkey and the benefits to graduates entering the workforce are insufficient.
Özet (Çeviri)