Franchising ve Türkiye'de uygulaması
Franchising and application in Turkey
  1. Tez No: 135404
  2. Yazar: TALAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DOĞAN KARGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz. Franchising konulu tezde, bu sistemle ilgili Dünyada özellikle Amerika ve Avrupa'da çok uzun bir geçmişi bulunan, ancak ülkemizde son 15-20 yılın popüler bir“dikey pazarlama sistemi”olarak ortaya çıktığı ilk yıllardan bu güne, özellikle de ülkemizdeki uygulamasına ilişkin bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada, Dünya literatüründe yer almış çalışmalardan ve ülkemizdeki az sayıda bulunan kaynaklardan yararlanılmıştır. Bununla birlikte Dünya piyasalarında ve ülkemizde ortaya çıkmış, sistemi başarıyla uygulayan bazı büyük şirketlerden karşılıklı görüşme yöntemiyle bilgiler toplanmış ve ülkemizde sistemi uygulayış biçimleri özlü bir şekilde açıklanmıştır. ABSTRACT. The aim of this theses is studying the franchising system which exists especially in USA and Europe for a long time but which has became popular in our country for just 15-20 years. Franchising system used to be as“a vertical marketing system”in early years of marketing. This study tries to demostrate how this system can be applied in the world and mainly in our country. In this study, the origin references books in the world and in our country about franchising had been used effectively. In addition, in this study, there is a face to face method with the distinguished companies in the world and in Turkey which apply the franchising system successfully and examples about how to apply the franchising system. in
Özet (Çeviri)