The Status and the psychology of women in Mrs. Dalloway, Orlando, a room of one's own
Mrs. Dalloway, Orlando kendine ait bir odada kadının statüsü ve psikolojik durumu
- Tez No: 135478
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL BEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz 20. yüzyılın feminist yazarlarından olan Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Orlando ve A Room of One 's Own adlı eserlerinde 'kadın'ı ana tema olarak işlemiştir. Yazar 'kadın' in bir birey olarak toplumda erkeklerle eşit fırsatlara ve haklara sahip olması gerektiği fikrini savunmuş ve desteklemiştir. Romanlarında kadının birçok sorumluluk üstlendiğini ve bu sorumlulukların onların omuzlarında ağır bir yük haline geldiğini belirtmiştir. Makalesinde ise, kadınlara kendilerini geliştirerek, toplumsal ve bireysel yaşantılarını sürdürebilmek için şans tanınmadığım vurgulamıştır. Toplumsal hayattan soyutlandıkları için edilgen ve sessiz hale getirilmişlerdir. Sonuç olarak kadınlar, kendilerini boş ve kaybolmuş hissetmeye başlamışlar ve psikolojik olarak da, bu duygunun altında ezilmişlerdir. Evde mükemmel eş ve anne rolünü oynarken, toplumda kendilerini önemsenmeyen bireyler olarak algılamaktadırlar. Duyguları, düşünceleri, fikirleri hiçbir zaman dikkate alınmamıştır. Bu da, kadınların iç dünyalarında ciddi kimlik sorunları yaşamalarına ve bundan zarar görmelerine sebep olmuştur. Toplumsal hayatta, kadınların eşlerinin isimleriyle çağrılmaları, onların sosyal statülerinin olmadığının göstergesidir. Bütün sorumlulukları ev içinde sınırlı kalmıştır. Bu da,VI onların hayatlarında iletişim eksikliği olarak kendini göstermiştir: Toplumsal ilişkilerinde başarısızdırlar. Bütün bunların yanında, onlara eğitim hakkı tanınmamıştır. Eğitim alanındaki eksikliklerinden dolayı kendi hayatlarını kazanamamışlardır. Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Orlando, A Room of One 's Own adlı eserlerinde kadının toplumdaki yerinin sonucunda yaşadığı kimlik ve psikolojik problemleri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT As a feminist writer of the 20 century, Virginia Woolf takes women as the main topic in her novels, Mrs Dalloway and Orlando and her essay, A Room of One's Own. However, she defends and supports women as an individual who should have the equal opportunities and rights with men in society. In her novels, it is indicated that women carry on womanly responsibilities and these become a heavy load on their shoulders. In her essay, she argues that women are not given a chance to develop themselves through communication with society and by earning a living. Since they are prevented from society, they become passive and silent. Consequently, women begin to feel themselves empty and lost. Psychologically, they are suppressed under this feeling. At home, they play the role of perfect wives and perfect mothers feeling themselves as the unimportant figures of society. Their feelings, ideas, and thoughts are never taken into consideration. This leads to a serious identity problem and damages their psychology. In society, they are called with the name of their husbands, which puts forward that they have no public role. Their only duty is limited within house. This is reflected as a lack of communication in their lives. Besides these, they are not given right to be educated. Due to the lack of education, they cannot earn a living.IV Virginia Woolf shows the identity problems which is the result of the status in society, and the psychological prblems of women in her works, Mrs Dalloway, Orlando and A Room of One 's Own.