Doğal afet yönetim sisteminde etkinliğin arttırılması
Improvement of natural disaster management system activity
  1. Tez No: 135522
  2. Yazar: KORAY SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN REŞİT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu tezde Türkiye'de doğal afetlerin, can ve mal kaybına yol açan olumsuz etkilerini minimuma indirebilmek için doğal afet yönetim sisteminin etkinleştirilmesi konusu ele alınmaktadır.Başlangıçta doğal afetler ve onların zararları üzerinde durulmakta, ardından bir doğal afetin başlamasına müteakip yapılacak olan işler sırasıyla ele alınmaktadır. Türkiye'nin geçmişte karşı karşıya kaldığı doğal afetlerde göstermiş olduğu yönetim yanlışlıklan üzerinde durularak, bu yanlışlıklan giderecek öneriler verilmekte, doğal afet yönetimi konusu bir sistem bütünlüğü içinde ele alınmaktadır. Aynca doğal afet yönetim sisteminin sıkıntılannın yasal mevzuattan ziyade idari yapıdan kaynaklandığı mantığından hareketle,tez çalışmasının temelini oluşturan afet yönetim teşkilatının yapılanması ve teşkilat yapısı içerisinde bulunan birimlerin birbirleriyle ilişkileri konusu incelenmektedir. Tezde ayrıca olası bir doğal afete hazırlıklı olmak bakımından kurulması gerekli hizmet gruplan üzerinde durulmakta; bu hizmet gruplannın kurulma şekilleri ve görevlerinden bahsedilmektedir. Son olarak Türkiye'de bir doğal afette kullanılacak ve bilgilerin sıhhatli aktanmını sağlayacak rapor verme sistemi geliştirilmeye çalışılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis activating natural disaster management system is considered in order to minimize negative effects of natural disasters causing loss of life and property in Turkey. At first natural disasters and their damages are examined, then the activities following the beginning of a disaster are considered one by one. The management mistakes that Turkey showed at natural disasters in the past are considered, the proposals for removing these mistakes are given and the subject of natural disaster management is considered in a system wholeness. Also the constitution of disaster management organization and the relations between units existing in organization structure, forming the basis of the thesis are examined by taking into consideration the idea of natural disaster management system difficulties are occuring because of administrative structure rather than legal rules. Also the service groups which must be established in order to be ready for a probable disaster are mentioned and the establishment kinds and the duties of these groups are discussed in the thesis. Finally the report system which will be used in a disaster and providing the healthy transter of the informations in Turkey is tried to be improved. VII