Farklı oranlarda tuz içeren salamuralarda depolanan beyaz peynirlerin özelliklerinin olgunlaşma süresince değişimi
The Changes of the properties of white cheese immersed in a brine including different levels of salt during ripening
  1. Tez No: 135636
  2. Yazar: ŞEBNEM YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI ORANLARDA TUZ İÇEREN SALAMURALARDA DEPOLANAN BEYAZ PEYNİRLERİN ÖZELLİKLERİNİN OLGUNLAŞMA SÜRESİNCE DEĞİŞİMİ Şebnem YERLİKAYA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTÜTİSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN Yıl: 2003, Sayfa: 63 Jüri : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Doç. Dr. Nuray SAHAN : Yrd. Doç. Dr. M. Serdar AKIN Bu çalışmada farklı oranlarda tuz içeren salamura kullanımının Beyaz peynirlerin özellikleri üzerine etkileri ve bu özelliklerde depolama süresince meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Bu amaçla peynirler % 12, % 14, % 16, % 18 oranında tuz içeren dört farklı salamura ile tuzlanmış ve 9 hafta süreyle 4±1 °C de depolanmıştır. Depolamanın 1., 3., 6. ve 9. haftalarında peynirlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlardan, farklı oranlarda tuz içeren salamura kullanımının peynirlerin titrasyon asitliği, pH değeri, kurumadde, kurumadde de yağ, protein, kurumadde de protein, tuz, kurumadde de tuz toplam azot, protein olmayan azot, proteoz-pepton azotu, kazein azotu oranları ile pıhtı sertliği değerleri üzerine etkisinin istatistiksel açıdan önemli düzeyde olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THESIS THE CHANGES OF THE PROPERTIES OF WHITE CHEESE IMMERSED IN A BRINE INCLUDING DIFFERENT LEVELS OF SALT DURING RIPENING Şebnem YERLİKAYA DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN Year: 2003, Page: 63 Jury : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Assoc. Prof. Dr. Nuray SAHAN : Assist. Prof. Dr. M. Serdar AKIN In this study, the effects of the brine including different levels of salt on properties of white cheese and changes in white cheese during ripening, was investigated. The four different brine including 12 %, 14 %, 16 % and 18 % ratio salt were used and ripened during 9 week at 4±1 °C. Physical, chemical and organoleptic properties of cheeses at 1., 3., 6. and 9.week of ripening were determined. From the results, it was found that using of brine including different levels of salt significantly had effect on titratable acidity, pH value, total solids, fat in the drymatter, protein, protein in the drymatter, salt, total nitrogen, non-protein nitrogen, protease-peptone nitrogen, casein nitrogen and penetration value (p0.05). The results of the organoleptic analysis indicate that using of brine including different levels of salt effected significantly colour-appearance and taste properties of white cheeses. It was determined that there were no significant changes in body-texture and smell properties (p>0.05).