Türkiye'de selekte edilen bazı Washington navel portakal tiplerinin verim ve meyve özelliklerinin belirlenmesi
The Determination of the yield and fruit characters of some Washington navel orange types selected in Turkey
- Tez No: 135697
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE SELEKTE EDİLEN BAZI WASHINGTON NAVEL PORTAKAL TİPLERİNİN VERİM VE MEYVE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ AYDIN UZUN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Yıl: 2003, Sayfa: 131 Jüri : Prof. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr. Mustafa KAPLANKIRAN Bu çalışmada, 1979-1983 yılları arasında Türkiye turunçgil bölgelerinden selekte edilen 40 adet Washington Navel portakal tipinde seleksiyonun ikinci aşaması olarak Adana ekolojik koşullarında verim, meyve özellikleri ve bitkisel özellikler 2000, 2001 ve 2002 yıllan boyunca incelenmiştir. Bu özelliklerle ilgili olarak 23 pomolojik, 3 bitkisel özellik analiz ve ölçümlerle değerlendirilmiş ve her özellik için olumlu sonuçlar veren tipler ortaya konulmuştur. Ayrıca, tartılı derecelendirme metodu uygulanarak bütün özellikler bakımından en olumlu sonuçları veren tipler saptanmıştır. Çalışma sonucunda ağaç başına ortalama verimi en yüksek tipler 3 7- A, 25- A ve 42-A olarak belirlenmiştir. Ağaç başına ortalama verim ile seçilen diğer özellikler tartılı derecelendirme metodu ile birlikte değerlendirildiğinde 37-A, 28- A, 86- A tipleri en olumlu sonuçlan vermişlerdir. Taç birim hacmine düşen verim ve seçilen diğer özellikler bakımından tartılı derecelendirme metodu ile yapılan değerlendirmede ise en olumlu sonuçlan veren tipler 28- A, 3 8- A, 18-M tipleri olmuştur. Anahtar kelimeler : Turunçgil, Portakal, Washington Navel, Seleksiyon ıslahı, Klonal seleksiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE DETERMINATION OF THE YIELD AND FRUIT CHARACTERS OF SOME WASHINGTON NAVEL ORANGE TYPES SELECTED IN TURKEY AYDIN UZUN DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Turgut YEŞİLO?LU Year: 2003, Pages : 131 Jury : Prof. Dr. Turgut YEŞİLO?LU Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr. Mustafa KAPLANKIRAN In this study, the yield and fruit characters of forty Washington Navel types selected in citrus growing regions of Turkey during 1979-1983 years were examined in Adana ecological conditions during 2000-2002 years as the second stage of the the citrus selection project. Twenty three pomologic and three vegetatif characters were evaluated with analyses and measurements so, the types which has the best results for each one of the characters were determined. Besides, the clones that were shown superior performance were found by using weighed averaged method. As a result, 37-A, 25-A and 42- A types were determined with the highest yield per tree. The best types were found 37-A, 28-A and 86-A, in yield per tree and other selected characters by using weighed averaged method. On the other hand, 28- A, 3 8- A and 18-M were determined the best types in terms of yield per tree canopy volume with the same method. Key Words : Citrus, Orange, Washington Navel, Selection breeding, Clonal selection II