Chenopodium botrys türü üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 135909
  2. Yazar: EBRU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR HARMANDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Halk ilacı olarak kullanılan Chenopodium botrys L. uçucu yağının kimyasal kompozisyonu GC, GC-MS, 'H-NMR ve 13C-NMR ile analiz edildi. Hidrodestilasyon ile elde edilen uçucu yağda 40 bileşen bulundu ve 35 tanesi karakterize edildi. Uçucu yağda elemol (% 54,96) ana bileşen olarak bulundu. Diğer ana bileşenler sırasıyla hedikaryol (% 30,80), /3-mirsen (% 4,73), j3-elemen (% 2,19) ve z-valerenil asetat (% 2,09) dır. Hidrodestilasyonla toprak üstü kısımlardan elde edilen uçucu yağ 2 bakteri {Bacillus cereus RSKK 863 Gr (+), Pseudomonas aerigonosa ATCC Gr (-) 27853 ve bir mayaya karşı (Candida albicans ATCC 10239) antimikrobiyal aktivitesi araştırıldı. Miktar ile antimikrobiyal aktivitenin yükselmediği ve Gram (-)' lerin Gram (+)' lerden daha büyük aktivite gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The chemical composition of the essential oil of Chenopodium botrys L. (Chenopodiaceae) which has been used in folk medicine were analyzed by GC, GC-MS, ^-NMR and 13C-NMR The total of 40 components in hydrodistillation were dedected and 35 components were fully identified. The major component characterized in the essential oils was Elemol (54,96 %) and other main components were determined as hedycaryol (30,80 %), /*-myrcene (4,73 %), /belemene (2,19 %) and (Z)-valerenyl acetate(2,09 %). Essential oil of the aerial parts of the plant obtained by hydrodistillation were investigated for antimicrobial activities on 2 bacterias and a yeast which are Bacillus cereus RSKK 863 Gr (+), Pseudomonas aerigonosa ATCC Gr (-) 27853 and a yeast which is Candida albicans ATCC 10239. The activities were not increased depend on the amount of essential oil and the volatile oil showed biological activity to Gr (-) much greater than Gr (+) bacteria and yeast.