Kitosan ve ikili polimer karışımlarının hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Properties and preparation of chitosan and its polymer blends
  1. Tez No: 232419
  2. Yazar: GÖZDE ÖĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doku mühendisliği, tıp ve gıda alanlarında hidrojeller önem kazandığından, son yıllarda, hidrojeller üzerinde yapılan çalışmaların sayısında dikkate değer bir artış gözlenmiştir.Bu çalışmada, kitosanın/aljinat ve kitosan/polikaprolakton hidrojelleri hazırlanarak, şişme özellikleri ile yapısal ve ısısal özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Ayrıca elde edilen hidrojellerin şişme özellikleri PBS'de ve ultra saf suda incelenmiştir. Sıcaklığın, jellerin şişme özelliklerine olan etkisini incelemek amacıyla üç farklı sıcaklıkta çalışılmıştır.Ayrıca Fourier Dönüşüm Infrared Spektrofotometresi (FTIR) ile yapısal özellikler incelenmiştir. Bu amaçla saf polimerlerin ve hazırlanan jellerin FTIR sonuçları karşılaştırılmıştır. Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) Kullanılarak örneklerin termal özellikleri incelenmiştir.Şişme deneylerinin sonuçları hidrojellerin şişmesinin pH'a, sıcaklığa ve ortama bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the studies on the hydrogels are growing importance, because of their importance on the tissue engineering, medical research and food research area.In this study, chitosan/alginate and chitosan/PCL hydrogels were prepared and their morphological and thermal properties were analyzed by comparing each other.Swelling properties of hydrogels were investigated in PBS buffer solutions and ultra distilled water.In order to study the effect of temperature on swelling properties of hydrogels, the experiments were done in three different temperatures.Besides that, the morphological analysis were studied by Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR). For this purpose, the characteristictic peaks of the FTIR spectroscopy of the pure polymers and binary gels were compared. The termal properties of the gels were analyzed by using Differential Scanning Colorimeter (DSC).The results of swelling experiments show that the swelling properties of the hydrogels are strongly dependent on the pH, temperature and swelling medium.