Pirimidin halkalı Schiff bazı ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of metal complexes and pyrimidine ring Schiff base
  1. Tez No: 283350
  2. Yazar: HATİCE GAMZE ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pirimidinlerin metal kompleks çalışmaları biyoanorganik kimyanın gelişimi açısından önemli olduğu kadar komplekslerin elektrokimyasal ve katalitik özellikleri açısından da önemlidir. Pirimidin esaslı Schiff bazları üzerine yapılan çalışmaların her geçen gün artması ve bu konu üzerine yapılacak olan çalışmalarda çeşitli bazı özelliklere (antikanser, antibakteriyal, antifungal vb.) sahip olabileceği düşüncesi bizi bu alanda çalışmaya sevk etmiştir.Bu çalışmada, N-aminopirimidin ile 5-kloro-2-hidroksiasetofenonun reaksiyonundan Schiff bazı ligandı elde edilmiştir. Bu Ligand ile Pd(II), Ni(II), Cu(II) ve Co(II) geçiş metal tuzlarının reaksiyonundan ise ilgili kompleksler sentezlenmiştir. Ligand ve kompleksler UV-Vis, 1H- NMR, 13C-NMR, TGA ve FT-IR gibi spektral analiz ve elementel analiz ve manyetik duyarlılık terazisi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Ni(II) kompleksinin yapısı (ML2)?5H2O iken diğer kompleksler ML2 formundadır. Ni(II), Co(II) ve Cu(II) kompleksleri için oktahedral geometri önerilmektedir. Bileşiklerin hiçbirinde, DMF çözücüsü içerisinde, elektrolitik iletkenlik özelliğine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The metal complexes of pyrimidine derivatives are important not only in bioinorganic but also in electrochemistry and catalytic studies. Few studies about the pyrimidine Schiff bases and their metal complexes were found but, the studies done on this subject may be a potential properties (anticancer, antibacterial, antifungal, etc.). has led us to work in this area.Schiff base ligand was synthesized from reaction of N-aminopyrimidine and 5-chloro-2-hydroxyacethophenone. Schiff base metal complexes were synthesized from reaction of a few transition metal salts and ligand. Metal complexes and ligand were characterized by elemental, magnetic susceptibility and UV-Vis, 1H- NMR, 13C-NMR, TGA, FT-IR spectral analysis. Ni(II) complex formed (ML2)?5H2O in the form but other complexes formed (ML2) in the form. Octahedral structure has been proposed for Ni(II), Co(II) and Cu(II) complexes. All compounds were found to be non-electrolytes in the DMF solutions.