Kahramanmaraş ve civarında yayılış gösteren bazı Centaurea L. türlerinin morfoloji, anatomi ve taksonomisi
Morphology. anatomy and taxonomy of some Centaurea L. species found in Kahramanmaraş
- Tez No: 136221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İLÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETUMUT AT ATANIR KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ CİVARINDA YAYILIŞ GÖSTEREN BAZI CENTAUREA L. TÜRLERİNİN MORFOLOJİ, ANATOMİ VE TAKSONOMİSİ Umut AT ATANIR DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Ahmet İLCİM Yıl : 2003 Sayfa : 58 Jüri : Doç. Dr. Şengül KARAMAN : Yrd. Doç. Dr. Mahmut D. AVŞAR : Yrd. Doç. Dr. Ahmet İLCİM Bu çalışmada, Kahramanmaraş ve çevresinde yayılış gösteren Centaurea L. Çisteraceae) cinsine ait 3 endemik türün morfolojik, anatomik ve sistematik durumları incelenmiştir.İncelenen türler ; C haussknechtü Boiss., C. tomentella Handel - Mazzetti ve C. cataonica Boiss. & Hausskn.'dir. Bu türlerin tamamı endemik ve Iran - Turan elementidir. Morfolojik özellikleri bakımından ele alman türlerin populasyonlan arasında çiçek sayısı, çiçek uzunluğu, fillari sayısı, kapitulum eni, terminal spin uzunluğu özelliklerinde farklılıklar belirlenmiştir. Çoğu özellikler ise ilk kez belirlenmiştir. Anatomik çalışmalar sonucunda türlerin anatomik yapıları arasında önemli farklar bulunamamıştır. Çalışmanın sonunda türlerin önemli karakterlerinin literatür verileriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Centaurea, Asteraceae, Morfoloji, Anatomi, Biyosistematik II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UMUT ATAT ATOTR UNIVERSITY OF KAİ INSTITUTE OF NATl DEPART? ANMARAS SÜTÇÜ İMAM \ND APPLIED SCD2NCES OF BIOLOGY Aim of this resarch was systematical characters of three en Kahramanmaraş and it's environs tomentella Handel - Mazzetti and C endemic to Turkey and belong to Irai A large number of morpholh length of flowers, number of flowi terminal spin. Most of the charact result of the anatomical studies she among the anatomical structures oft! All important results of the stt idy the morphological anatomical and species of genus Centaurea L. found in species are, C haussknechtii Boiss^ C nica Boiss &. Hausskn.. All the species are ran region. characters were investigated, these are : d phyllaries, size of capitulum, length of were investigated for the first timcThe hat, there were no important differences iiecies. re compared with old researches. Key Words : Centaurea, Aster, Morphology, Anatomy, Taxonomy