Kokoreçlerin mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of the microbiological properties of the kokoreç
- Tez No: 136474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kokoreçlerin Mikrobiyolojik Kalitesinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Bu araştırmada 20 çiğ, 20 ızgara ve 20 tandırda pişirilmiş olmak üzere toplam 60 kokoreç örneğinin bazı mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir. Çiğ örneklerin toplam mezofil bakteri, koliform bakteri ve S. aureus sayılan ortalama sırasıyla 38,73xl06, 21,825xl03 ve 31,9xl02 kob/g olarak saptanmıştır. Çiğ örneklerin %100'ünde E.coli, %15'ide E. coli, 0157:H7, %45'inde C.Perfringens ve %100'ünde de Salmonella spp.'yv rastlanılmıştır. Tandırda pişirilen örneklerin toplam mezofil bakteri, koliform bakteri ve S. aureus sayılan ortalama sırasıyla 22,6x1 03, 8,75x1ü1 ve 3,06x1 02 kob/g olarak saptanmıştır. Tandırda pişirilen örneklerin hiç birinde E. coli 0157:H7, ve C. perfringens saptanamazken, %40'ında E.coli ve %70'inde de Salmonella spp.'ye rastlanılmıştır. Izgara pişmiş örneklerin toplam mezofil bakteri sayılan en yüksek 5 5x1 02 ve en düşük < 102 kob/g olarak, koliform bakteri ve S. aureus sayılan ortalama sırasıyla 0,575x1 02 ve ll,6xl02 kob/g olarak saptanmıştır. Izgara pişmiş örneklerin hiç birinde E. coli 0157.H7, ve C. perfringens saptanamazken sadece birer örnekte Salmonella spp. ve E.coli ye rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis A Research on Determination of the Microbiological Properties of the Kokoreç Trakya University institute of Science and Technology Department of Food Engineering In this research, microbiological properties of totally 60 kokoreç samples which were collected from 20 uncooked, 20 furnaced and 20 grilled were determined. Average total mesophylic bacteria, coliform bacteria and S. aureus in uncooked samples were found respectively; 38,73xl06, 21,825xl03 and 31,9xl02 cfii/gr. E.coli and Salmonella spp. were found all uncooked samples. E. coli 0157:H7 was found 15% of uncooked samples. C.perfringens was found 45% of uncooked samples. Average total mesophylic bacteria, coliform bacteria and S. aureus in furnaced samples were found respectively; 22,6xl03, 8,75x10* and 3,06xl02 cfu/gr. E. coli 0157:H7 and C.perfringens were not found any furnaced samples. E.coli was found 40% of furnaced samples. Salmonella spp. was found 70% of furnaced samples. Total mesophylic bacteria were found maximum 55xl02 and minimum < 102 cfu/gr in grilled samples. Average coliform bacteria and S. aureus were found respectively; 0,575xl02 ve ll,6xl02 cfu/gr in grilled samples. E. coli 0157:H7 and C.perfringens were not any grilled samples. E.coli and Salmonella spp. were found only one each grilled samples.