Tüketime sunulan şarapların bazı kalite kriterlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the some quality characteristics of wine for consumption
  1. Tez No: 136475
  2. Yazar: NURCAN OKTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu araştırmada; tüketime sunulan sek beyaz ve kırmızı şarapların bazı kalite kriterlerinin belirlenmesi, TS 521 Şarap standardına uygunluğunun kontrol edilmesi ve tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalini, Trakya Bölgesinde çeşitli satış noktalarında tüketime sunulan 8 farklı firmaya ait, benzer üzüm çeşitlerinden üretilmiş şarap örnekleri oluşturmaktadır. Satış noktalarından Boğazkere, Öküzgözü, Carignane, Gamay, Papaz Karası, Adakarası, Cinsaut, Çal Karası, Alicante üzümlerinden üretilmiş toplam 16 adet kırmızı şarap ile Emir, Semillon, Narince, Sultaniye, Yapıncak üzümlerinden üretilmiş 16 adet beyaz şarap örneği alınmıştır. Örnekler; yoğunluk, alkol miktarı, toplam asit, uçar asit, toplam SO2, serbest SO2, toplam kuru madde ve duyusal analiz (degüstasyon) açısından değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlan aşağıda verilmiştir: 1. Beyaz şarap örneklerinin yoğunluk değerleri 0,989 g/ml ile 0,9932 g/ml arasında değişmekte olup ortalama 0,9910 g/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose of this research; determination to some quality criterions of dry white and red wines, making a control of suitability to TS 521 wine standard and make consumers conscious of this topic. Research materials are same grape varieties wines of 8 different companies which is consumed in Trakya Zone. Red wine samples are total 16 pieces and made from: Boğazkere, Öküzgözü, Carignane, Gamay, Papaz Karası, Adakarası, Cinsaut, Çal Karası, Alicante grape varieties and white wine samples are total 16 pieces too and made from: Emir, Semillon, Narince, Sultaniye, Yapıncak grape varieties. The wine samples were evaluated for density, % alcohol, total acid, volatile acid, total SO2, free SO2, total dry material and sensorial analysis. Analysis results are given below: 1. The density of white wine samples were between 0,989 g/ml and 0,9932 g/ml and mean was 0,9910 g/ml.