İkili karışımlarda moleküller arası etkileşimlerin incelenmesi
A Study on the intermolecular interactions in the binary mixtures
- Tez No: 136555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada okzadiazol türevi olan 2,5 difenil -1, 3, 4 okzadiazol ile bu molekülün fenil gruplarının orto, meta ve para konumlarına metoksi (OCH3), amino (NH2) ve kloro (Cl) grupları bağlandığında oluşan moleküllerin fiziksel ve termodinamik parametreleri hesaplanmıştır. Teorik olarak elde edilen termodinamik veriler göz önünde bulun durularak moleküllerin yapısal kararlılığı, oluşum ısıları ve moleküller arası gerçekleşebilecek etkileşimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physical and thermodynamic properties of 2,5 diphenyl - 1, 3, 4 -oxadiazole which derivated from oxadiazole and its -OCH3, -NH2, -CI substitue derivatives at ortho, meta, para pozitions of phenl groups were computed by semiemprical methods. According to thermodynamic data which is obtained by using semiempirical method, relative stability, heat of formation and intermolecular interactinons of studied melocules has been investigated.