Santrifüj vantilatörlere ait karakteristik eğrilerin kıyaslanması ve santrifüj vantilatör tasarım örneği
A Comparison of the characteristic curves of centrifugal fans and a sample of a centrifugal fan
  1. Tez No: 136554
  2. Yazar: EMRAH UNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Vantilatörler,neredeyse tüm ısıtma,havalandırma ve hava şartlandırma sistemlerinin temel elemanıdır. Santrifüj vantilatörüz yada çok miktarlardaki havayı, geniş bir basınç aralığında,verimli bir şekilde ilettiği için yaygın bir biçimde kullanılırlar. Böylece, optimum tasarım için hangi tipte santrifüj vantilatör kullanılacağını bilmek gereklidir. Optimum tasarım için, tasarım mühendisi çok kullanışlı bir alete sahiptir; farklı vantilatör tipleri için karakteristik eğriler. Optimum tasarıma, sadece bu eğriler düzgün bir biçimde okunur ve kıyaslanırsa ulaşılabilir. Bu tezin yardımıyla, bir santrifüj vantilatör tasarlayacak veya bunu bir ısıtma,havalandırma ve hava şartlandırma sisteminde kullanacak mühendis,amacma kolaylıkla ulaşacaktır. Anahtar Kelimeler : Isıtma,havalandırma ve hava şartlandırma, Santrifüj vantilatör, Optimum tasarım, Karakteristik eğriler
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fan is an essential component of almost all HVAC systems. The centrifugal fan is the most widely used because it can efficiently move large or small quantities of air over a wide range of pressures. Therefore,it is necessary to know which type of centrifugal fan should be used for optimum design. For optimum design, the design engineer has a very useful tool ; characteristic curves of the different fan types. The optimum design is attained only if these curves are properly read and compared. With the aid of this thesis an engineer who is to design a centrifugal fan itself or use the fan as a part of HVAC system, will conveniently reach his/her aim. Key Words : Heating, ventilating and air-conditioning, centrifugal fan, optimum design characteristic curves :^H ; r-s;“.'*'”'*'T'V''^$^