Ankara ve çevresinde bulunan örümceklerin (sistematik, biyolojik ve ekolojik) özellikleri
The Systematic, biological and ecological) properties of spiders and around Ankara
  1. Tez No: 136725
  2. Yazar: MÜBERRA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYVAZ BABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ANKARA VE ÇEVRESİNDE BULUNAN ÖRÜMCEKLERİN (SİSTEMATİK, BİYOLOJİSİK ve EKOLOJİK) ÖZELLİKLERİ SAHAN, Müberra Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayvaz BABAŞOĞLU Ocak 2003, 116 sayfa Bu çalışma 2001-2002 yılının Mayıs, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Ankara iline bağlı Hasanoğlan ve Gölbaşı ilçelerinden toplanan 225 örümcek üzerinde yapılmıştır. Çalışma sırasmda Aranei (örümcekler) takımından Lycosidae, Gnaphosidae, Theridiidae, Scytodidae, Linyphiidae, Thomisidae, Pisauridae, Salticidae, Argiopidae, Agelenidae ve Palpimanidae familyalarına ait 18 cins ve 24 tür teşhisi yapılmıştır. Teşhis edilen bu 24 türden, altısının Lycosidae, beşinin Thomisidae, üçünün Theridiidae, ikisinin Gnaphosidae, ikisinin Argiopidae, birer tanesinin de Pisauridae, Salticidae, Linyphidae, Scytotidae, Agelenidae ve Palppimanidae familyasına ait olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada türlerin sistematik, biyolojik ve ekolojik özellikleri verilmiştir. Anahtar sözcükler : Örümcek, Sistematik, Fauna, Ankara m
Özet (Çeviri)
SUMMARY (THE SYSTEMATIC, BIOLOGICAL AND EKOLOGICAL) PROPERTIES OF SPIDERS IN AND AROUND ANKARA SAHAN, Müberra University Of Nigde Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department Of Biology Supervisor : Prof. Dr. Ayvaz Babaşoğlu January 2003, 116 pages This study has been done an 225 spider collected from Hasanoğlan and Gölbaşı, which are in Ankara, in 2001-2002 May, July, August, September and October. During this study, Lycosidae, Gnaphosidae, Theridiidae, Scytotidae, Linyphiidae, Thomisidae, Pisauride, Salticidae, Argiopidae, Agelenidae ve Palpimanidae family which belong to Aranei (spider's) team and also 1 8 types and 24 kinds of have been identified. It is determined that 6 of these 24 identified kinds belong to Lycosidae, 5 of them belong to Thomisidae, 3 of them belong to Theridiidae, 2 belong to Gnaphosidae, other 2 belong to Argiopidae and the others belong to Pisauridae, Salticide, Linyphidae, Scytotidae Agelenide and Palpimanidae family. In this study the systematic, biological and ecological properties of these types have been verified. Key words : Spider, Systematic, Fauna, Ankara. IV