Hirfanlı baraj gölünde yaşayan yayın balığı (Silurus glanis L., 1758)'nın sindirim kanalı helmintlerinin tespiti
Determination of helminth species of digestive treat of sheatfish (Silurus glanis L., 1758) living Hirfanlı dam lake
  1. Tez No: 136729
  2. Yazar: YAVUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Hirfanlı Baraj Gölünde Yaşayan Yayın Balığı ( Silurus glanis L.,1758) nm Sindirim Kanalı Helmintlerinin Tespiti AYDIN, Yavuz Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyolji Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Aydm TOPÇU Şubat 2003, 51 sayfa Bu çalışma 01/10/2001- 27/01/2003 tarihleri arasında Hirfanlı Baraj Gölü'ndeki Yayın Balıklarının (Silurus glanis L.,1758) sindirim kanalı helmintlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışma bölgesinden toplanan 105 Yayın Balığı (Silurus glanis L.,1758) sindirim kanalı Helmint türleri bakımından incelenmiştir. İnceleme sonucunda Classis; Cestoda'dan 2 tür (Botriocephalus acheilognathi ve Proteocephalus osculatus) Clasis; Nematoda'dan 1 tür (Contracaecum siluru glandi) belirlenmiştir. Bunlardan Contracaecum siluru glandi (Classis; Nematoda), Botriocephalus acheilognathi ve Proteocephalus osculatus (Classis; Cestoda) çalışma bölgesinden ilk defa, Contracaecum siluru glandi (Classis; Nematoda), Botriocephalus acheilognathi (Classis; Cestoda) türleri ise ülkemizde bulunan Yayın balığı (Silurus glanis L.,1758) sindirim sisteminde ilk kez kaydedilmiştir. Kontrol edilen 105 Yayın balığın 80 adeti bir veya daha fazla parazit türü ile enfekte olmuştur ve mevsimlere göre enfekte oranlan tespit edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is the aim of this study, which has been conducted between 01.10.2001- 27.01.2003, to determine Helmint species of digestive traet of sheatfish {Silurus glanis L.,1758) in Hirfanh Dam Lake. For this purpose, 105 different specimens of sheatfish (Silurus glanis L.,1758) are collected from the study area and investigated in terms of Helmint species. The study results indicate that there exist three species belonging to three genera of Clasis Cestoda; (Botriocephalus acheilognathi and Proteocephalus osculatus) and Clasis Nematoda; (Contracaecum siluru glandi). Of the three, Proteocephalus osculatus and Botriocephalus acheilognathi (Clasis; Cestoda) was for the first time recorded from the area while Contracaecum siluru glandi (Clasis; Nematoda) was for the first time recorded from digestive tract of sheatfish (Silurus glanis L.,1758) existed in Turkey. Out of 105 sheatfish studin, 80 of them are infected with at least one or more parasites, and infection rate wwith respect to seanons are determined. AYDIN "Yavuz Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Biology Supervisor : Doç. Dr. Aydın Topçu 2003, 51 pages iv