Hirfanlı baraj gölünde yaşayan siraz balığı (Capoeta capoeta sieboldi Steindachner, 1864)'nın beslenme rejimi
Feeding dietary of transcaucasian barb (Capoeta capoeta sieboldi Steindachner, 1864) inhabiting Hirfanlı dam lake
  1. Tez No: 196528
  2. Yazar: OKAN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Mart 2004-Ağustos 2005 tarihleri arasında Hirfanlı BarajGölü'nde yakalanan 173 Siraz (Capoeta capoeta sieboldi Steindachner, 1864)örneğinin sindirim sistemi içerikleri; yüzde, bulunuş frekansı yüzdesi veGeometrik Önem İndeksi metodu (GII) kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlarçizelge ve şekillerle gösterilmiştir. Sonuç olarak; sindirim sistemi içeriğindetoplam 42 besin çeşidi (34'ü bitkisel 8'i hayvansal) gözlenmiştir. Bitkiselbesinlerin %88,47'si Bacillariophyta, %6,80'i Chlorophyta, %2,87'siCyanophyta, %0,032'si Euglenophyta türleridir. Hayvansal besinlerin%0,0149'u Amphipoda, %0,049'u Balık Yumurtası, %0,19'u Copepoda,%0,00079'u Cladocera, %0,03'ü Insecta, %0,054'ü Monogononta ve %1,38'iNematoda türleridir.Anahtar Kelimeler : Hirfanlı Baraj Gölü, Capoeta capoeta sieboldi, BeslenmeRejimi, Siraz Balığı
Özet (Çeviri)
In this study, the digesting contents of totally 173 Transcaucasian Barb (Capoetacapoeta sieboldi Steindachner, 1864) samples collected from Hirfanlı Dam Lakebetween March 2004-August 2005 were investigated by using percent of totalnumber, percent of frequency of occurrence and the method of Geometric Indexof Importance. The result were illustrated by tables and figures. As a result, atotal of 42 food items (38 of mhich were plant and 8 animal) were observed inthe digesting system. Food items of plant composed species of 88.47%Bacillariophyta, 6.80% Chlorophyta, 2.87% Cyanophyta, 0.032% Euglenophytaand food items of animal composed species of 0.0149% Amphipoda, 0.0049%Fish Roe, 0.19% Copepoda, 0.00079% Cladocera, 0.03% Insecta, 0.054%Monogononta and 1.38% Nematoda.Key Words : Hirfanlı Dam Lake, Capoeta capoeta sieboldi, Feeding Dietary,Transcaucasian Barb