Hirfanlı Baraj Gölü (Kırşehir)'nde yaşayan stizostedion lucioperca (l. 1758) (Sudak)'nın biyolojisi
The Biology of the stizostedion lucioperca (l. 1758) live in Hirfanlı Dam Lake
- Tez No: 76325
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Hirfanlı Baraj Gölü (Kırşehir)'nde Mayıs 1996 - Eylül 1997 tarihleri arasında yapılmıştır. Hirfanlı Baraj Gölünde yaşayan ve ekonomik öneme sahip olan balıklardan Stİzostedion lucioperca (L., 1758)'nın yakalanan 248 örneği üzerinde eşey oranlan, yaş kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırhk, boy-ağırhk ilişkileri oransal boy ve oransal ağırlık artışları ile büyüme denklemi, kondüsyon faktörü, eşeysel olgunluğa erişme yaşları, üreme dönemi, yumurta verimi ve en küçük av büyüklüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Hirfan lı Lake (Kırşehir), May 1996- October 1997. The fish, Stizostedion lucioperca (L., 1758), live in Hirfanli Dam Lake and has economical value was studied for sexual ratios, age composition, age-length, age-weight, length-weight, rational weight and growth equations, condition factor, sexual maturity periods, reproduction periods, egg yield of this fish, and smallest catching size. All studies were conducted on 248 species that were catched in Hirfanli Dam Lake.