Testing the goodness of fit by entropy based method
Entropi yöntemiyle uygunluk sınamaları
- Tez No: 136808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Su kaynaklarındaki nüfusa paralel olarak oluşan aşın kirlenme ve temiz su kaynaklarındaki azalmadan dolayı su kaynaklarının planlanması ve yönetilmesi giderek daha da önem kazanmaktadır. Su kaynaklarının etkili bir şekilde kullanılabilmesi için gereken bilgilerin hızlı ve kolayca elde edilmesi amacıyla daha kullanışlı ve kolay uygulanabilir metotlar araştırılmalıdır. Sunulan çalışmada, entropi metodunun bir uygunluk testi olarak kullanımının uygunluğu araştırılmıştır. Entropi metodu kolay uygulanabilir olması nedeniyle karar verme sürecinde oldukça yardımcı olmaktadır. Sunulan çalışmanın sonuçlan da entropi metodunun uygunluk testi olarak kullanılabileceği göstermektedir. Su kaynaklan yönetimi ve planlanmasında geleceğe yönelik tahminlerin yapılabilmesi için mevcut kaynakların karakteristik özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Sunulan çalışmada, 41 adet yağış gözlem istasyonun normal ve lognormal dağılımlara uygunlukları araştınlmış, dağılımlann uygunluklannm kontrolleri için Chi-kare, Kolmogorov-Smirnov ve Olasılık çizgisi testleri kullanılmıştır. Bu testlere ek olarak, entropi metodu kullanılmış ve bilinen yöntemlerle kıyaslanmıştır. Çalışmada ayrıca, Gediz havzasında bulunan 41 adet ve Türkiye'nin büyük şehirlerinde bulunan 61 adet yağış gözlem istasyonunun yıllık toplam yağış verileri ile entropi-sivrilik ve entropi-çarpıklık ilişkileri incelenmiştir. Her iki durumda Gediz havzasında ve Türkiye'nin büyük şehirlerinde entropi ile sivrilik arasında bulunan ilişkiler oldukça güçlü görünmektedir. Anahtar Sözcükler : Entropi, Uygunluk Testleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Water resources planning and management is occurred more important depended on increasing population and higher levels of human activities, including industrial wastes. Using water resources efficiently is become must researched by results, increasing pollution and restrict clear water resources of these problems. For this purpose, getting much and quick information about water resources are attached importance and more useful and easily applicable methods are researched. In presented study, informational entropy method is investigated to use for testing the goodness of fit. This method is applied very easily and very helpful to decide. The presented results are shown that informational entropy method can be used as a“goodness of fit”test. In water resources planning and management, to develop water resource systems the characteristics of water resources must be known. In presented study 41 precipitation gauging stations are investigated to fit the probability. For this purpose Chi-square method, Kolmogorov Smirnov and Probability Plot Correlation Coefficient are used. In addition to these methods as a new method, Entropy Based Method is used. According to the presented study, Entropy Based Method can be applied for testing of the goodness of fit. The relations between entropy-excess and entropy-skewness coefficient values, for 41 precipitation gauging stations in Gediz basin and 61 precipitation gauging stations of Turkey's cities, are investigated. In both case Gediz Basin and Turkey's cities, Entropy-Excess relation is seem strongly. Keywords : Informational Entropy, Goodness of Fit