Türk kamu yönetiminde liderlik ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Leadership in Turkish administration and sample of municipality of Istanbul
- Tez No: 136863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜTFİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İnsan topluluğunun olduğu her yerde liderler vardır. Liderlik, tarih boyunca insanların ilgisini çeken ve üzerinde durulan bir konu olmuştur. Günümüzde liderliğin işletme ve devlet yönetiminde etkinliği sağlamanın önemli koşullarından biri olarak kabul edilmesi her geçen gün önemini daha da arttırmaktadır. Türk Kamu Yönetiminde ise liderlik kavramı yeni yerleşmeye ve gelişmeye başlamıştır. Bunun nedenlerinden biri yapılan çalışmaların bilimsel verilerden uzak gözleme dayalı olmasıdır. Bu nedenle çağın gereklerine uygun yöntemlerle yapılan bilimsel çalışmalara ihtiyaç hissedilmektedir. Yönetim sistemimizde siyasal nitelikli atama ve yer değiştirme olaylarının sıklaşması ve kamu yöneticisinin geldiği yöneticilik görevlerinde örgütle kaynaşmasını sağlayacak kadar uzun süre kalamaması kısaca siyasi faktörlerin etkisinde olması bir çok açıdan eleştirilmekte ve bu konuda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmada genel olarak liderliğin temel konulan, liderlikle ilgili ortaya atılan yaklaşımlar ve yönetim ve yönetici kavramlarına değinilerek yönetici ve lider arasındaki ilişki ele alınmıştır. Son olarak Türk Kamu Yönetimindeki lider davranışları ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, çeşitli konulardaki üst düzey yöneticiler üzerinde bir alan araştırması yapılmış, sonuçlar incelenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak; Türk Kamu Yönetiminde lider davranışları ile ilgili kesin sonuçlara ulaşabilmek için bilimsel verilere dayanan bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEADERSHIP IN TURKISH ADMINISDTRATION AND SAMPLE OF MUNICIPALITY OF ISTANBUL Keyword: Inquiry on the concept leadership, lesdership approaches, manager and leader, and leader behaviours in Municipality of Istanbul. There are leaders where human societes live in. Leadership has always been a subject that drew the attention of mankind and that has been an important topic throughout history. Currently, acceptance of leadership as one of the major terms for providing effectiveness in business management and goverment administration has been increasing day by day. In Turkish Public Administration, the leadership concept has newly begun to accomplish and develop. One of the reasons for it is that the studies carried out are far from scientific data and rather depend upon observation. Therefore, there is a reuirement for scientific studies carried out with appropriate methods according to the terms of this age. That political deployments and positioning events have been frequent in our administrative system and that public administrator cannot stay long enough to adaot to the organisation, that is, public administration being under the political factors is criticised for many aspects, and new arrangements are reqired about this subject. Generally in this study, the relationship between administrator and leader was examined by touching basic subjects of leadership, approaches suggested about leadership, and consepts of administration and administrator. Finally, a field research about leader behaviours was carried out among executive administrators in various positions in the Municipality of Istanbul, the results were studied, and commented upon. Consequently; it was determinedthat in order to reach certain results about leader behaviours in Turkish Public Administration, scientific studies depending upon scientific data were required. ?x