Uyum sürecinde Avrupa Birliği'nin Türk yerel yönetimleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 136964
  2. Yazar: İSMAİL ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Avrupa Birliğine uyum sürecinde devlet düzenimizde meydana gelen değişikliklerden yerel yöntemlerinde etkilenmesi kaçınılmazdır. Yerellik ilkesi.Yerel yöntemlerin özerkliği ve bunun güvenceye bağlanması, bölgeler komitesi gibi düzenlemeler yerel yönetimleri ön plana çıkarmak amacı taşımaktadır. Yapısal fonlar, bölgesel politikalar geri kalmış bölgelerin kalkınmasında ve yerel yönetimlerin finans sorunlarını çözmede büyük ölçüde yardımcı olacak.değişik ülkelerdeki yerel yönetimlerin birbirleriyle işbirliği, ortak çalışma bilgi ve teknoloji transferini kolaylaştıracaktır. Avrupa vatandaşlığı kavramıyla Avrupa birliğine üye ülkelerdeki vatandaşlarımız bulundukları ülkelerin yerel yönetimlerinde söz sahibi olurken ülkemizde yaşayan diğer ülke vatandaşlarının yerel yönetimlerimize katılmasıyla farklı kültür ve taleplerle yerel yönetim anlayışımızda değişikliğe yol açarak Avrupa'yla bütünleşmemizi kolaylaştıracaktır. Bu olumlu etkilerinin yanında Avrupa birliği yardımlarının her ülkeye ve bölgeye eşit olarak yansımayacağı, ekonomik yönden az gelişmiş bölgelerin rekabetten ve değişen teknolojiye ayak uyduramamaktan doğacak sorunların olumsuz etkilenebileceğini söylemek mümkündür. Uyum sürecinin olumsuz yönlerinden etkilenmeden süreçten azami yaralanmak için bir yandan yerel yönetimlerimizi Avrupa birliği ile uyumlu hale getirirken diğer yandan halkımızı bu konuda bilgilendirilip bilinçlendirerek yönetime katılması, ve sorunların çözümü ile tercihlerini belirtmeleri noktalarında demokratik katılımlarını sağlayacak bir yaşam kültürüne ulaştırılması gerekecektir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is inevitable that local authorities is effected by changes occurred in our state system in the process of adaptation to the European union. The localness principle, the autonomy of local authorities and to guarantee it, the arrangements such as regions committee will remove the local authorities to more important place. The structural funds will help to solve financial problems of local authorities and underdeveloped regions; the local authorities in the different country's jointly works will make information and technology transfer easy. By the European citizenship concept our citizens can have the right to comment on the election of the European union countries. Different cultures and demands will cause changes on our understanding of local authorities with the other European citizens living in our country and will make it easier to reach to the European union standards. Response to this affirmative interaction, it's possible that the aids of the European union wouldn't reflect to each country an region as equal and that as economical under develop regions reflect as negative the results to happen from not being keep in step to the competitions and changing technology by being effected less from the negative effect of adaptation process, to utilize as maximum from the affirmative effects and it's required that establish units the provide succession of knowledge with the European union. In other side our public must be informed and join to management and reach a living culture provide democratic participants that can clarify its preferences and solutions of problems.