Kemalist devrimlerin sosyolojik çözümlenmesi
The Sociologial analysis of Kemalist transformation
  1. Tez No: 136969
  2. Yazar: SERVET ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonraki yenileşme hareketlerinin kaynağı olan Kemalist Devrimler üzerinde durulmuştur. Kemalist Devrimlerin sosyolojik çözümlenmesi adlı bu araştırmada dört bölümden oluşmuştur. Her bölüm birbiriyle bağlantılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Atatürk'ün önderliğindeki Cumhuriyet Devriminin devleti, aileyi, eğitimi, ekonomiyi ve değerler alanını demokratik ilke ve amaçlara göre düzenlemeye yönelik etkin bir devrim olduğu, gerçeklere saygılı olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Atatürk Devrimi,“demokratik düzenin meşruluk ölçüleri ile bilimsel yöntemin gereklilik ilkeleri arasındaki paralelliğin”bilinciyle yapılmıştır. Bu bilinçle, yeni Türkiye toplumunu“Egemenlik kayıtsız, koşulsuz ulusundur!”ve“Yaşamda en doğru yol-gösterici bilimdir!”diyen iki sütun üzerine kurmuştur. Kemalist Devrimler üzerinde yaptığım bu araştırmada dikkati çeken diğer bir hususta; Atatürk'ün Demokrasinin geleceğinin akıl ve bilime dayandırmış olmasıdır.“Bunlardan yoksun bir yönetime demokrasi demeğe olanak yoktur.”Derken bu birlikteliği dile getirmektedir. Bu çalışma Kemalist Devrimlerin, Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumsal yapısını şekillendirmesi açısından da çok önemlidir. Kemalist devrimlerin hukuksal anlamdaki yeniliklerle toplumdaki kadm-erkek eşitliğini sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca sosyo-kültürel açıdan yapılan diğer devrimler de önemlidir.II Bu çalışmada Kemalizm ve Devrimler toplum mühendisliği örneği olarak da incelemiştir. Bu bakımdan da Kemalizm, eleştirel akılcıdır, açık toplumu gerçekleştirmek için yola çıkmıştır. Çözümün bittiği yerde hiçbir bilimsel ve ekonomik alt yapısı olmamasına rağmen Kemalistler, Türkiye'de geri kalan uygarlık saatini 1907'den itibaren hızlandırmaya başladdar. Sorunları saptadılar, bunu çözecek varsayımlarını ürettiler bu varsayımları sınadılar, yanlışlarından kurtularak ulusal kurtuluş kuramlarını geliştirdiler.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study is based on Kemalist Transformations which are the source of renovation movements after the foundation of Turkish Government. This study, called“The sociological Analysis of Kemalist Transformations”, consist of four sections. Every section is tried to be explained in relation with one another. It is acknowledged by everyone that the Republic transformation in the leadership of Atatürk is an active transformation which tends to order the family, education, economy and values in accordance with democratic principles and ideals and it respectful to realities. Atatürk's transformation is occurred with the conscious of parallelism between the justification criterions of democratic system and scientific method's validity principles. With this conscious the new Turkish society on the two basics that“Sovereignty is for the nation without any registrations and conditions!”and“The best guide in life is science!”. Another interesting point in this research I have made about Kemalist Transformations is that Atatürk settled the future of democracy on the intellect and science. By saying“The administration which is lack of them can't be counted as democracy”he expressed this unity. This study is very important from the aspect of that the Kemalist transformations formed the social structure of Turkish Government. It is also important from the aspect of that Kemalist Transformations provided the man women equality in the society through juridical renovations. The other socio - cultural transformations are also important.IV In this study Kemalism and Transformations were searched as an example of social-engineering. Kemalism is critical-intellectual from also this aspect and started its movement in order to establish an open society. In spite of the fact that there weren't any scientific an a economic back grounds in Turkey, Kemalists provided a great development dating from 1907,at the time that all the solutions finished. They diagnosed the problems, raised some hypothesis that can solve these problems, experienced these hypothesis, elected and left the wrong ones among them and suggested the national independence concepts.