Kamu kurum ve kuruluşlarında asıl işveren - alt işveren ilişkisi
Contractor – subcontractor relationship in the state institutions and organizations
  1. Tez No: 408866
  2. Yazar: ŞEBNEM GEDİK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT LAÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Rekabet piyasası şartları nedeniyle, önemli maliyet unsuru olarak görülen işçi giderleri işverenlerce asgari düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. İş piyasasındaki esneklik arayışları, alt işverenlik ilişkisini kullanılması gereken bir zorunluluk haline getirmiştir. Alt işverenlik, kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla çalışma hayatında aktif rol alan kamu kesiminde de önemli bir istihdam aracı haline gelmiştir. Özellikle kamuda işçi alımının sınırlandırılması nedeniyle kamu işverenleri ihale yoluyla alt işverenlere iş gördürmeye başlamıştır. Alt işveren ilişkisinin kamu kesiminde yaygınlaşmasıyla birlikte asıl işverene göre daha zayıf durumda olan alt işverenin korunması ve alt işverenlik ilişkisinin amacı dışında kullanılmasının önüne geçilmesi için yasal düzenlemeler yapılmıştır. Alt işverenlik ilişkisiyle ilgili birçok yasal düzenleme yapılmış olsa da en kapsamlı düzenleme 4857 sayılı İş Kanunu ile getirilmiştir. Ancak bu düzenlemeler de alt işverenlik ilişkisindeki sıkıntıları giderememiştir. Uyuşmazlıklar sıklıkla yargıya taşınmış, sorun mahkeme içtihatlarıyla çözülmeye çalışılmıştır. Yargıya taşınan bu uyuşmazlıklar sebebiyle kamuda asıl işveren-alt işveren ilişkisine yeni düzenlemeler getirilmiştir. Getirilen düzenlemelerse özel sektör ve kamu sektörü arasında eşitsizlik yaratmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapılan ihalelerin belirli süreli olması, alt işverenlerin sıklıkla değişmesi ve alt işveren işçilerinin çoğu zaman hangi alt işverene bağlı olarak çalıştığını dahi bilemez duruma gelmesi alt işveren işçilerinin ciddi mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Sorunların çözümü için en güncel düzenlemeler ise 6552 sayılı Torba Kanun ile yapılmıştır. Kanun ile alt işverene bağlı çalışan işçilerin iş hukukundan doğan haklarını daha kolay almalarını sağlamak amacıyla ücrete ilişkin düzenlemeler yapılmış ve kamuda alt işverenlik ilişkileri sınırlandırılmıştır. Düzenlemenin henüz çok yeni olması nedeniyle uygulamadaki yansıması tam olarak değerlendirilemese de düzenlemeyle işçinin korunması ilkesine hizmet edilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to competitive market conditions, employers try employee cost to keep at minimum, which is an important cost element. Seeking of job flexibility makes sub-contractor relationship to become a necessity and also an irresistible reality. Subcontracting has become an important employment tool in the public sector which is actively involved in working life through the state institutions. Especially because of hiring limitations, public employers began to work with subcontractors through auctions. With the widespread of subcontracting relationship, legislation has been made to prevent the misuse of subcontractor relationship and also to protect subcontractors, who're more vulnerable than main contractors. Although many regulations has been made, the most comprehensive regulations has been imposed by the 4857 Act. However, these arrangements could not resolve the problems. Disputes were often moved to the judiciary, tried to solve by court rulings. New regulations have been imposed but this arrangement has created inequality between the private and the public sector. Because of tenders are held by public institutions for a definite period, subcontractors are often changed and usually employees don't know even who they work for. These reasons make subcontractor workers to face with serious grievances. To solve the problem, the most current arrangements have been made with the Omnibus Bill No 6552. This law ensured subcontractor's employees to get rights easier and also limited subcontracting relations in the sector. Although this arrangement is still new and could not be evaluated exactly by applied results, it will serve to principle of protection of employers.