Uluslararası rekabet gücünün eğitim boyutu: Türkiye üzerine bir inceleme
Educational dimension of the international competitiveness: A Study on Turkey
- Tez No: 137334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FAYSAL GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Küreselleşme kavramıma ortaya çıkmasıyla birlikte rekabet dünyasında verimlilik, kalite, teknoloji, fiyat ve iletişim gibi faktörlerin önemi artmıştır. Bu faktörler çerçevesinde, bir ülkenin refah seviyesini yükseltebilmesi ve ekonomik büyümesini artırabilmesi, tümüyle o ülkenin rekabet gücünü artırabilmesine bağlı olmaktadır. Tezde, uluslararası rekabet gücünün belirleyicileri ve rekabet gücünün temel belirleyicisi olarak eğitim olgusu açıklanarak, konu ile ilgili ileri sürülen çeşitli görüşlerin tanıtımı ve değerlendirmesi yapılmaktadır. Türkiye'de rekabet gücünü geliştirme açısından eğitimin işlevini artırmaya yönelik olarak; eğitim ve öğretimde devletin rolü, eğitim yatınmlarmm artırılması, hizmet içi eğitim ve üniversite sanayi işbirliği politikaları açıklanmaktadır. Türkiye'nin rekabet gücü gelişimi ve dünya rekabeti içerisindeki yeri belirtilip; Türkiye'nin rekabet gücünde eğitimin etkileri ekonometrik bir modelle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the appearance of the concept“globalisation”, the importance of the factors such as productivity, quality, technology, price and communications increased in the world of competitiveness. Within this framework, increasing a country's level of prosperity and economic development depends completely on the increase of this country's power of competitiveness. In this study, concept of education as the only fundamental determinant of the international competitiveness are clarified, various opinions which have been put forward concerning this subject and their definitions, as well as their evaluations are stated. In terms of increasing the function of education to the point of improving the competitiveness power in Tukey, the role of the state on education, expanding the educational investments, also the policies regarding the co-operation between the universities and industry and lastly in-service training, are clarified. The improvement of Turkey's competitive power and its place in the world are explained. Besides, the effects of education on Turkey's competitive power are analized with an econometric model.