Kurum dışı eğitimlerin çalışanlarının motivasyonuna etkileri ve kurumsal katkısı: Yüksek lisans eğitimleri
  1. Tez No: 137372
  2. Yazar: METİN KILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Organizasyonun bugünü ve geleceği açısından sahip olduğu insan kaynağının eğitimi ve geliştirilmesi yaşamsal bir öneme sahip olmakla birlikte, organizasyonu yöneten ve yönlendiren yönetici ve liderlerin eğitimi ve gelişimi daha da önemli gözükmektedir. Gelecekte Harp Okulu mezunu subaylara kazandırılması hedeflenen yüksek lisans eğitimi, subayların kurumdaki etkisi düşünüldüğünde, uzun dönemde bilimsel yaklaşımın hakim kılınması ve uzmanlaşmanın sağlanmasıyla KKK'nın değişim ve yenilenme sürecine önemli bir girdi olacaktır. Bu araştırmada, yüksek lisans eğitimlerinin subayların motivasyonuna etkisi ve kuruma katkısı inceleme konusu yapılmaktadır. Araştırmanın kuramsal bölümünde, subayların motivasyonu hakkında anlamlı bilgilere ulaşabilmek için motivasyon konusu incelenmektedir, ilk olarak motivasyon kavramı, motivasyon yaklaşımları, motivasyon teorileri ve motivasyonda etkili olan faktörler ele alınmaktadır. Araştırmada daha sonra subayların kuruma katkısını değerlendirmek için kariyer yönetimi ve hizmet içi eğitim konuları incelenmektedir. Eğitim ihtiyacının belirlenmesiyle başlayan hizmet içi eğitim sürecinde, eğitimin uygulanması kadar eğitim amaçlarının belirlenmesi ve eğitimin değerlendirilmesi de önem taşımaktadır. Planlama aşamasından başlayarak kariyer yönetimi çerçevesinde yapılan eğitim programlarının birey ve organizasyon açısından daha olumlu sonuçlar vereceği düşüncesiyle kariyer, kariyer geliştirme ve kariyer planlaması kavramları üzerinde durulmaktadır. Son olarak KKK insan kaynakları yönetim sistemi açıklanmakta ve birbirini yakından etkileyen hizmet içi eğitim ve subay kariyer yönetimi kavramları uygulama boyutlarıyla incelenmektedir. Araştırma sonucunda görülmüştür ki; subaylar yüksek lisansın çalışma motivasyonlarında meydana getirdiği değişimi yüksek düzeyde algılarken, amirler de subayların kuruma katkılarının yüksek düzeyde olduğunu düşünmektedirler. Dolayısıyla yüksek lisans eğitimlerinin personelin motivasyonuna ve kuruma katkısına güçlendirici etkileri subaylar ve amirler tarafından doğrulanmaktadır.Anahtar Kelimeler Eğitim Eğitim ve Geliştirme Hizmet içi Eğitim Hizmet Dışı Eğitim İnsan Kaynakları Yönetimi Kariyer Kariyer Yönetimi Kara Kuvvetleri Kariyer Yönetimi Motivasyon Motivasyon Teorisi Subay Yüksek Lisans Eğitimi
Özet (Çeviri)
Though training and development of human resources has vital importance for the present and future of organizations; training and development of managers and leaders who manage and shape the organizations, seems to be more important. Considering the impact of the officers in the Army; post-graduate education aimed to be given to graduates of the Military Academy will be conducive to the change and renewal process of the Army by providing specialization and prevailing scientific approach in the long run. In this research, we try to find out the effects of post-graduate educations on officers' motivation and their contributions to organizations following the program. Obtaining quality information about officers' motivation requires information about the concept of motivation. To understand motivation thoroughly, in theoretical section, this research first covers the conceptualisation of motivation, approaches to motivation, theories of motivation and effective motivational factors. The research then reviews training and career management to evaluate officers' contributions to organization. In the process of training beginning with need analysis; determination of training objectives together with evaluation of training should be considered as important as implementation. Career, career development and career planning are dwelt on together regarding the idea that training programs based on career management since the planning stage will yield positive results for individual and organization. Finally the Army's training and officer career management practises are reviewed in concern with the Army's human resource management system topics. As a result, this research shows that officers perceive the change in the work motivation while commanders conceive the officers' contributions to the organization, caused by post-graduate educations are at the high level. Consequently, the enhancing effects of post-graduate educations on personnel motivation and contributions to the organization have been confirmed both by officers and commanders.Key Words Training Training and Development On The Job Training Off The Job Training Human Resource Management Career Career Management Army Career Management Motivation Officer Motivation Theory Master Education