Çağdaş zihin felsefecisi Donald Davidson'ın görüşlerinde Spinoza etkisi
The Spinoza effect on the views of contemporary philosopher of mind Donald Davidson
  1. Tez No: 310923
  2. Yazar: CANSU AKOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zihin felsefesi, insanın bilişsel süreçlerine odaklanan, farklı terminolojilerle de olsa felsefe tarihi boyunca, düşünürleri meşgul eden felsefe dallarından biridir. Zihin ve bedenin mahiyeti, bunların birbiriyle ilişkisi; kısaca zihin-beden problemi, zihin felsefesinin uzun soluklu problemlerinden biri olagelmiştir.Bu tezin amacı, zihin-beden ayrımı problemini, genel hatlarıyla ele alıp, düşüncelerini incelediğimiz Spinoza ve Donald Davidson'ın bu problem içindeki konumlarını belirlemek ve Davidson üzerinde Spinoza'nın fikri etkilerini ortaya çıkarmaktır.Özellikle Davidson'ın düşüncesi üzerinde ayrıntılı biçimde durulmuş, Davidson'ın felsefesinin çağdaş zihin terminolojisi ve Spinoza'nın çağdaş okuması vasıtasıyla düşünceleri, zihin-beden ayrımı problemi çerçevesinde sınırlandırılarak incelenmiştir.Her iki filozofun da ontolojisi birbirine benzemektedir. Bu hususta aralarındaki en temel fark, Spinoza'nın cevherinin maddi değilken, Davidson'ın cevher olarak anladığı şeyin fiziksel bir şey oluşudur. Her iki filozof da kavramsal olarak zihinsel ve fiziksel olmak üzere iki saha belirlemişlerdir.Davidson'ın fiziksel bir cevher anlayışı olmakla beraber, materyalist ya da fizikalist olmadığını sıklıkla vurgulamıştır ve bu bağlamda indirgemeciliğe karşı çıkmaktadır.Zihinsel sahanın, fiziksel sahadan farklı olarak yasa-bağımlı açıklamalara sahip olmaması açısından anormal bir nitelik gösteriyor oluşu, Davidson'ın zihin-beden ayrımı problemindeki konumu olan `anormal monizm'e dayanak sağlar.Anormal monizmin üzerinde yükseldiği iki prensip vardır: psikofiziksel anomalizm ve psikolojik anomalizm. Psikofiziksel anomalizm, zihinsel ve bedensel olay ya da durumlar arasında yasa-bağımlı ilişki kurulabileceği fikrini reddederken, psikolojik anomalizm, zihinsel durum ve olaylar arası kurulacak bağların yasa-bağımlı oluşunu reddetmektedir.Spinoza'nın düşüncelerinin Davidson üzerinde büyük etkisi vardır. Davidson özellikle, Spinoza'nın ontolojik anlayışından ve zihinsel ile fiziksel sahalar arası çektiği setle bu ikisi arasında psikofiziksel bir etkileşim olmayacağı fikrinden etkilenmiştir. Öte yandan, çağdaş zihin felsefesi terminolojisine uygun biçimde Davidson, Spinoza'ya yeni bir yorum getirerek, onu kendi felsefesine daha da yakınlaştırmaya çalışmıştır.Anahtar Sözcükler1. Anormal Monizm2. Psikofiziksel Yasalar3. İndirgemecilik4. Holizm5. Nedensellik
Özet (Çeviri)
Philosophy of mind is a branch of philosophy which focuses on humans? cognitive processes and keeps philosophers busy with different terminologies. Nature of mind and body, and relation of them, in a word, the mind-body problem, has been a long-running problem of philosophy of mind.The purpose of this thesis is, to examining the mind-body problem in general terms, determine the positions of Spinoza and Donald Davidson and reveal Spinoza?s intellectual effects on Davidson.Especially Davidson?s views are examined in detail and by way of Davidson?s contemporary mind terminology and a contemporarary reading of Spinoza, these two thinkers thoughts are examined within the scope of the mind-body problem.Both philosophers are similiar in terms of their ontology. The basic difference between them is, whereas Spinoza?s substance is not materialistic, Davidson?s substance is physical. Both philosophers maintain two conceptually different realms: physical and mental.Although Davidson understands substance as something physical, he put emphasis on that he?s not a materialist nor a physicalist and in this context, he rejects reductionism.Mental realm, being different from phsyical realm in terms of not having nomological explanations, presents an anomalous caharacter and this character provide basis to Davidson?s position in the mind-body problem, anomalous monism.Anomalous monism, has two principles: psychophysical anomalism and psychological anomalism. Whereas psychophysical anomalism rejects nomological connections between mental and phsical states or events; psychological anomalism rejects nomological connections between mental states or events with other mental states or events.Spinoza?s views have great influence on Davidson. Davidson particularly influenced by Spinoza?s view of there can not be psychophysical interaction between mental and physical realms which are kept seperated in Spinoza?s system. On the other hand, Davidson with reinterpreting Spinoza, tried to make him look like closer to his own system.Key Words1. Anomalous Monism2. Psycophysical Laws3. Reductionism4. Holism5. Causality