Sanayi yatırımlarında fizibilite çalışmaları ve tekstil sanayiine ilişkin bir uygulama
Feasibility studies in industrial investments and an application for textile industry
- Tez No: 137433
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
IX ÖZET Yatırım projelerinde finansal değerleme, bir yatırım projesinin finansal yönden yapılabilir olup olmadığının araştırılmasına ve analiz edilmesine yönelik bir dizi çalışmadan ibaret bir süreçtir. Finansal değerleme, daha çok sayısal verilerden yararlanılarak yapılan çalışma ve analizleri ifade eder. Bu nedenle finansal değerlemede birçok farklı yöntem mevcuttur ve karar verici, bunları bilinçli bir şekilde analiz edip yorumlamalıdır. Yapılan yatırımın ne tür bir yatırım olduğu da önemlidir. Yapılacak finansal değerleme her ne kadar objektif yöntemlerle yapılıyor olsa da verilecek kararlar bazen duyulan da kapsayan sübjektif kararlar olabilmektedir. Finansal değerleme yapılırken ilgili yöntemler ve kullanılan değerler proje uygulaması ile tam olarak örtüşmeyebilir. Bu nedenle yatırım projesi uygulamaya dönük olarak esneklik kazandırılmış olmalıdır. Aksi halde kırılgan ve in elastik bir proje yapısı ve dolayısıyla finansal değerleme pek cazip ve de uygulanabilir olmayabilir. Bunun sonucu ise boşa giden kaynaklar ve zaman israfı olarak ekonomide yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Financial Evaluation in Investment Project, is a process that obtains whether an investment project is applicable or not in the view of financial criteria. It consists of some kinds of researches and analysis that determines whether an investment project is applicable or not. Financial Evaluation, most commonly, explains the researches and analysis that is made using numerical data. Hence there are many different methods in financial evaluation and decision maker should analyze and interpret in a conscious way. The kind of the investment is also important. Although the financial evaluation is objective, the decisions are sometimes subjective and emotional. While making financial evaluation, related methods and the used values may not match with project application. So the investment project should be flexible in being applicable. Otherwise an inelastic project architecture and consequently financial evaluation may not be attractive and applicable. The result is then, the loss of huge amount of money and time in the economy.