Örgüt kültürünün çalışanların verimliği üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effects on efficiency of the staff of organization culture and a research
- Tez No: 235526
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmanın amacı, Ankara ilinde faaliyet gösteren bir sağlık kuruluşunda örgütlerin etkinliğinde ve verimliliğinde önemli payı olan örgüt kültürünün çalışanlar tarafından nasıl algılandığını belirleyerek, paylaşılan değerler, inançlar, semboller, amaçlar gibi ortak unsurları kullanarak örgüt kültürünün çalışanların verimliliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Oğuzhan Yavuz'a ait yüksek lisans tez çalışmasının anket formu ?örgüt kültürü ve verimlilik ilişkisi?, sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde uyarlandıktan sonra kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Analiz yöntemleri olarak değişkenlerin belirlenen özellikleri arasındaki bağımlılığın olup olmadığını anlamak için ki-kare testi uygulanmıştır. Araştırma evrenini Ankara ilinde bulunan bir sağlık kurumunda görev yapan doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to present the influence of organization culture on the efficiency of the staff in a health institution in Ankara through determining how the organization culture which has great importance in terms of efficiency and productivity of organizations is perceived by the staff and through the means of using the common elements like shared values, beliefs, symbols and objectives. As for the data collection method of the research, the questionnaire prepared by Oğuzhan Yavuz for his master thesis is used after it is adapted for the fact that ?relationship between organization culture and efficiency? should include health staff. Packaged software of SPSS 15.0 is used for the analysis of the data. Chi-square test is applied as the analysis method in order to understand whether there is a dependency between the characteristics of variables. The research universe is comprised of a doctor, a nurse and health staff working in a health institution in Ankara.