The relationship between unemployment and growth: An econometric analysis in the case of Turkey
İşsizlik ve büyüme arasındaki ilişki: Türkiye için ekonometrik bir analiz denemesi
- Tez No: 166623
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İŞSİZLİK VE BÜYÜME ARASINDAKİ İLİŞKİ: TÜRKİYE İÇİN EKONOMETRIK BİR ANALİZ DENEMESİ ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde emek piyasalarının yapısal uyum programları ve istikrar uygulamaları boyunca üstlendikleri en temel rol, bu süreçlerin daha başarılı olabilmesi adına yapılan fedakarlıklardan ibarettir. Yapısal uyum politikaları ilk etapta dar anlamda bir istikrar sürecini ve ardından piyasalarda serbestleşmeyi ve kurumsal reformları içerir. İstikrar uygulamalarının ilk aşamada istihdam ve gelir dağılımı üzerinde yaratacağı olumsuz etki kabul edilmekle beraber, uzun vadede istihdamın artacağı ve gelir dağılımın olumlu yönde gelişeceği öngörülmektedir. Bu süreç boyunca kabul edilen en temel varsayım, ekonomik büyümenin işsizliği azaltacağıdır. Ne yazık ki, gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek ve kalıcı işsizlik oranları gözönüne alındığında, uygulanan ekonomik politikaların ve yapısal uyum programlarının çok da başarılı olduğu söylenemez. Ekonominin en temel yasalarından birisi olarak kabul edilen Okun Kanunu, büyüme ile işsizlik arasında negatif ve ters yönlü bir ilişkinin varlığını savunur. Bu çalışma, Okun Yasası'nm Türkiye için kısa vadede ne derece geçerli olduğunu incelenmektedir. Bu analiz, Türkiye için özellikle önemlidir. 1980 sonrası uygulanan yapısal uyum programları, işsizlik oranlarında bir azalmaya neden olmamıştır. İlk bölümde, çalışmanın geri kalan kısmına temel oluşturması amacıyla Türkiye emek piyasalarının yapısı üzerinde durulmaktadır. Bu noktada, işgücüne katılım oranlan, istihdam ve işsizlik verileri irdelenerek bazı temel göstergeler verilmektedir. İkinci olarak, tahmin edilecek denklemin temelini oluşturmak amacıyla Okun Yasası basit bir modelleme ile tanımlanacaktır. Bu noktada yatırımlarının işsizlik ve istihdam üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi adına denklemin özelleştirilmesi öngörülmektedir. Üçüncü bölümde, büyüme ve yatırım oranlarının etkilerinin analiz edilebilmesi için işgücüne katılım, istihdam ve işsizlik değerleri tahmin edilmektedir. Yapılan bu tahminlerin gücünün sınanması adına, farklı yaş ve cinsiyet grupları için yapılan sınamalar tekrarlanmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, Okun Yasası olarak bilinen ve işsizlik ve büyüme arasındaki negatif ve anlamlı ilişkiyi savunan ekonomik savın Türkiye özelinde kısa vadeli olarak geçerli olmadığını, aksine, temel emek piyasası göstergelerinin, büyümeden ziyade yatırım oranlarına karşı daha duyarlı olduğunu göstermektedir. VIIBu noktada, büyümenin kaynağı da işsizliğin önlenmesi adına önem kazanmaktadır. Yeni iş alanlarının yaratılması ve işgücünün niteliğinin iyileştirilmesi yerine kapasite kullanım oranlarının artırılmasına ve emek piyasalarının düzensizleştirilmesine dayalı bir büyüme rejiminin sürdürülebilir olmadığı, son 20 senedir uygulanan yapısal uyum politikalarının geldiği noktanın başarısızlığı ile ortadadır. Yapılan çalışma, bu görüşü destekler niteliktedir. Fiziki yatırımların yanı sıra, yeni yatırımlara dayalı bir büyümeyi destekleyen sistematik bir devlet sanayi politikasının işsizlikle savaşmakta temel oluşturacağı ortadadır. VIII
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN UNEMPLOYMENT AND GROWTH: AN ECONOMETRIC ANALYSIS IN THE CASE OF TURKEY SUMMARY The most basic role that the labor markets of developing countries perform throughout structural adjustment programs and stabilization applications is limited with the sacrifices done in the name of success of these programs. Structural adjustment policies consist of a stabilization process -in a rather narrow sense of the term- and institutional reforms. Although it is endured that at the beginning stabilizing interventions badly affect employment patterns and income distribution, an eventual increase in employment and parity in income distribution are predicted for quite long periods. Throughout this process, one of the significant policy assumptions has been that economic growth would reduce unemployment. However, it is not easy to claim that existing economic policies and structural adjustment programs are successful, given the persistent and high unemployment rates in developing countries. Okun Law, which is the one of the most indispensable and constitutive theories of economics, defenses a negative and significant relation between economic growth and unemployment. This thesis is concerned with examining the relevancy of Okun Law in Turkey in short term. This analysis is especially important for Turkey. The structural adjustment policies after the 1980s have not resulted in lower unemployment rates. Chapter 1 presents the stylized facts of the Turkish labor markets as a general basis for the rest of the study. Hence through analyzing the ratios of labor force participation rate, employment, and unemployment, some basic signifiers are introduced. Secondly, Okun Law will be defined through a simple model, to specify the equation that will be econometrically predicted. At this point, the equation will be extended in order to scrutinize the possible effects of investment on employment and unemployment patterns. In the third chapter, labor force participation rates, employment and unemployment equations are estimated to analyze the effects of growth and investment. With the aim of checking the robustness of those predictions, the analysis is repeated for different age and gender groups. The results of this study demonstrate that Okun Law, which maintains the negative and meaningful relation between unemployment and growth, is not valid in the case of Turkey for short term. On the contrary, analyses show that labor market outcomes are quite sensitive to investment rates rather than growth. IXHere it is easy to notice that the source of growth has also significance in order to reduce unemployment. Considering the evident failure of the structural adjustment policies that were applied in the last 20 years; a growth regime that depends on the increase of capacity utilization rate and destabilization of labor markets, instead of engendering novel job fields and improvement of the workforce qualities, is not sustainable anymore. The results of this thesis support these views. It is obvious that, in addition to physical investments, a systematic state industrial policy to foster growth based on new investments can provide a strong basis for the struggle against unemployment. X