Teachers practices and perceptions regarding listening strategies and perceptions of difficulties likely to arise in English comprehension lessons
Öğretmenlerin dinleme stratejileri hakkındaki uygulamaları ve görüşleri İngilizce dinleme derslerinde ortaya çıkabiledcek olası güçlüklere ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 137625
  2. Yazar: SEMA YÜKSELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FREDRİCKA L. STOLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET ÖĞRETMENLERİN DİNLEME STRATEJİLERİ HAKKINDAKİ UYGULAMALARI VE GÖRÜŞLERİ VE İNGİLİZCE DİNLEME DERSLERİNDE ORTAYA ÇIKABİLECEK OLASI GÜÇLÜKLERE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Fredricka L. Stoller Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Bill Snyder Komite Üyesi: Dr. Necmi Akşit Türkiye'deki eğitim dili İngilizce olan üniversitelerdeki (EDİOÜ) öğrencilerin eğitimin İngilizce verildiği bölüm derslerine hazırlanabilmek için stratejik dinleme becerileri geliştirmeleri gereklidir. Dinleme stratejileri, öğrencilerin, özellikle anlamanın yeterli olmadığı durumlarda konuşma girdileriyle başa çıkabilmesini yardımcı olduğu için öğretilmelidir. Bu araştırma öğretmen olan katılımcıların ne düzeyde (a) dinleme stratejilerini dinleme öğretimine dahil ettiklerini (b) dinleme stratejilerini yararlı gördüklerini ve (c) Türkiye'deki EDİOÜ'lerin İngilizce hazırlık programlarında dinleme derslerinde güçlüklerle karşılaştıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak bir anket tasarlandı. Araştırma dokuz üniversiteden yüz yirmi beş katılımcı üzerinde yapıldı. Anketlerden elde edilen veriler, Statistical Packages for Social Sciences (SPSS, Version 10.0) paket programı kullanılarak analiz edildi. Anketmaddelerini analiz etmek üzere frekanslar, yüzdeler ve Ki-kare değerleri hesaplandı. Açık uçlu yanıtlar, verilerin gruplandınlması yoluyla analiz edildi. Sonuçlar, literatürde sıkça bahsedilen dinleme stratejilerinin en az üçte ikisinin yaygın biçimde öğretilirken toplumsal ve bilişsel dinleme stratejilerine vurgu yapılmadığını göstermektedir. Ayrıca öğretmenlerin (a) öğrencilere yönelik dinleme materyallerinin zorluk düzeyi, (b) hazır materyallere bağımlılık ve (c) daha zengin bir dinleme aktiviteleri repertuarına duyulan ihtiyaç yüzünden sorunlarla karşılaştığı da gözlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEACHERS' PRACTICES AND PERCEPTIONS REGARDING LISTENING STRATEGIES, AND PERCEPTIONS OF DIFFICULTIES LIKELY TO ARISE IN ENGLISH LISTENING COMPREHENSION LESSONS Yükselci, Sema M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Assoc. Prof. Fredricka L. Stoller Co-Supervisor: Dr. Bill Snyder Committee Member: Dr. Necmi Akşit July 2003 Students at English-medium universities (EMUs) in Turkey need to develop strategic listening abilities to prepare for English-medium content instruction. Listening strategies need to be taught because they help learners deal with incoming speech, particularly when comprehension is not complete. This study aimed to explore the extent to which teacher participants (a) incorporate listening strategies into teaching listening (b) perceive listening strategies as useful, and (c) encounter difficulties with listening lessons in English preparatory programs of Turkish EMUs. To this end, a questionnaire was devised. One hundred and twenty five participants from nine universities participated in the study. Data collected through the questionnaire were analyzed using the Statistical Packages for Social Sciences (SPSS, Version 10.0). Frequencies, percentages, and one-way Chi-square values were calculated to analyze the questionnaire items. Open-ended responses were analyzed by clustering the data. inResults reveal that while at least two thirds of listening strategies commonly mentioned in the literature are taught commonly, there is a lack of emphasis on social and cognitive listening strategies. The results also reveal that teachers face problems because of (a) the difficulty of listening materials for students, (b) dependence on ready-made materials, and (c) a need for a richer repertoire of listening activities. IV