Beş yıldız otellerde kurum içi halkla ilişkiler uygulamalarının iş doyumuna etkisi: Antalya il mezkezinde beş yıldızlı otellerde uygulama
The Effect on intra-organizational public relations practices on the job satisfaction in five star hotels: The five star hotels in the city centre of Antalya practices
- Tez No: 137713
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ülke ekonomilerinde giderek daha çok önem kazanan otel işletmelerinin maksimum verimliliği elde edebilmeleri için, işletme içinde işgücünün üretkenliğini artırıcı ve aynı zamanda iş doyumunun sağlanabileceği bir iş ortamını hazırlamaları oldukça önemlidir. İşgörenlerin işletmeyle bütünleşmesi ve iş doyumunun gerçekleştirilmesinde, kurum içi halkla ilişkiler uygulamaları önemli bir yer tutar. Kurum içi halkla ilişkiler işgörenlerin gereksinimleri ile kurumun hedeflerinin eşzamanlı ve birbirini destekleyecek şekilde yerine getirilmesidir. Kurum içi halkla ilişkiler uygulamalarının temelini iç iletişim oluşturmaktadır. Kurum içi iletişim, hem örgütün, hem de işgörenlerin ihtiyaçlarını karşılanmasını sağlar. İşletmelerin işgörenleri ile güvene dayalı bir iletişim gerçekleştirmeleri yaşamsal önem taşır. Araştırma, beş yıldızlı otel işletmelerinde, kurum içi halkla ilişkiler uygulamalarının işgörenlerin iş doyum düzeylerinin yükselmesinde etkili olduğunu belirlemek ve bu doğrultuda halkla ilişkiler içinde yeteri kadar önem verilmeyen kurum içi halkla ilişkileri, işletmeler ve halkla ilişkiler birimleri tarafından gereken önemin verilmesinin uygunluğu hakkında ipuçları elde edebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini beş yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi Antalya il merkezindeki beş yıldızlı otellerdir. Veri olarak otellerdeki işgörenlerin halkla ilişkiler ve iş doyumlarına ilişkin algılan kullamlmaktadır. Araştırmaya Antalya il merkezindeki Adonis, Dedeman, Falez ve Talya otel işletmelerinde çalışan 152 işgören katılmıştır. Verilerin toplanmasında, anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu, kurum içi halkla ilişkiler uygulamaları, iş doyumu ve kişisel bilgiler olmak üzere üç temel bölümden oluşmaktadır. Anketin güvenilirlik katsayısı Cronbach-Alfa 0.904 olarak hesaplanmıştır.XI Halkla ilişkiler ve iş doyumu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığım belirlemek amacıyla deneklerin iki ölçekten aldıkları puanlar Pearson korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda, iki ölçek arasında ortanın üstünde güçlü pozitif bir ilişki çıkmış korelasyon katsayısı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
xm SUMMARY In order for the hotels, which have increasing importance in the country's economy, to achieve maximum efficiency, it is quite significant to provide a working atmosphere in which increased productivity of work force and also job satisfaction can be reached. Public relations practices within the organization play a considerable role in integration of the employees with the organization and in their job satisfaction. Intra- organizational public relations is to meet the needs of the employees and goals of the organization at the same time and as supporting each other. Internal communication forms the basis of intra-organizational public relations practices. Intra-organizational communication helps to meet the needs of both the organization and the employees. It is vital that organizations must develop a communication policy based on trust with their employees. This resarch was conducted to determine the effect of intra-organizational public relations practices on the increase of employee's job satisfaction level and to gain some cues about giving necessary importance to intra-organizational public relations, which are mostly ignored by the organizations and public relations units. The population of the study covers 5-star hotels. The sample includes 5-star hotels in the city centre of Antalya. Perceptions of the employees in these hotels, related to public relations an job satisfaction, were used as the data. 152 employees working in Adonis, Dedeman, Falez and Talya Hotels in the city centre of Antalya participated in the study. Questionnaire method was used for obtaining data. It consisted of three main parts which were intra-organizational public relations practices, job satisfaction and demographic information. Reliability coefficient of the questionnaire was calculated as Cronbach-Alfa 0,904. For identifying whether there was significant relationship between public relations and job satisfaction or not, the scores that participants got from two scales were subject toXIV correlation analysis.