Ankara 'da bir hastanenin toplu beslenme hizmetlerinde ISO 9002 kalite güvence sistemi geliştirme çalışması aşamaları ve çalışma öncesi ve sonrası toplu beslenme hizmetlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research study regarding the stages of development of the ISO 9002 quality assurance system at the food services of a hospital in Ankara and assessment of the food services before and after the study
- Tez No: 137845
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Karabük, G., Ankara' da bîr hastanenin toplu beslenme hizmetlerinde ISO 9002 kalite güvence sistemi geliştirme çalışması aşamalan ve çalışma öncesi ve sonrası toplu beslenme hizmetlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Toplu Beslenme Sistemleri Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Bu araştırma, bir hastanede ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi alma çalışma aşamalarını, belge öncesi ve sonrası toplu beslenme hizmetlerinde (TBH) oluşabilecek farklılıkları saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, gönüllü 125 kişi alınmıştır. Araştırma örneklemini, bir devlet hastanesi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında gözlem, soruşturma (anket ) ve hijyen denetim formu kullanılmıştır. Belge öncesi ve sonrası araştırmaya alınan bireylerin, yemekleri beğenme, ekmek tüketim durumları, TBH' ne ilişkin görüşleri, kuruluş mutfağının hijyen / sanitasyon durumu incelenerek karşılaştırılmıştır. Fiziki koşullar, yemekler ve personelde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. ISO 9002 çalışma aşamaları; yapılan çalışmalar doğrultusunda kaydedilmiştir. Belge öncesi ve sonrası incelenen kriterler değerlendirildiğinde; araştırmaya alınan bireylerin yemekleri beğenme düzeyi, belge sonrasında önemli düzeyde artmıştır (p0.05). Belge sonrası eğitim durumu ile yemek beğenme durumu karşılaştırıldığında, yemeklerin istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyde beğenildiği ve yemekleri beğeni düzeyi ile eğitim durumları arasında da anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p0.05). Belgeden önce ve belgeden sonra, en çok artık bırakma oranı, sebze yemekleri ve çorbada görülmüştür. Bireylerin yemeklerde artık bırakma nedenleri, belge öncesinde ve belge sonrasında; çok yağlı,VI lezzetsiz ve sevilmemesi şeklinde sıralanmıştır. Belge öncesinde ve belge sonrasında bireylerin ekmek tüketimleri arasında istatistiksel olarak bir değişiklik saptanmamıştır (p>0.05). Ekmekte artık bırakma nedenleri belge öncesinde ve sonrasında değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
VI! ABSTRACT Karabük, 6,, A research study regarding the stages of development of the ISO 9002 Quality Assurance System at the food service systems of a hospital within Ankara and assessment of the mass feeding services before and after the study, Hacettepe University Institute of Health Science, Food Service Systems Programme, Master of Science ( M.Sc) Thesis, Ankara, 2003. This study has been carried out in order to determine the stages for the studies of attaining ISO 9002 Quality Assurance Certificate in a hospital and the variances that could occur within the food service systems before and after obtaining the certificate. The study has been the participation of 125 volunteers. The sample of the research study was formed by a state hospital. Observation, investigation ( questionnaire) and hygiene check - list form has been used in collecting of the required data. The opinions of the participants to the research concerning the admiration of meal, bread consumption conditions and the opinions regarding the food service systems before and after the certificate and the hygiene / sanitation conditions of the kitchen of the institution has been inspected in order to perform a comparison. Physical conditions, meals and personnel of improve study has been made in this study. The stages of study for the ISO 9002 certificate has been recorded regarding the performed works. Upon the assessment of the criteria examined before and after the certificate, it has been determined that the admiration level of the participants for the meals served has been increased significantly (p0.05). When the education and the meal admiration conditions after the certificate has been compared, it is determined that the meals has been admired at a statistically significant level and there is aVIII significant variation between the admiration level of the meals and education (p0.05). The highest rate of leaving food wastes has been observed at the vegetable meals and soups before and after the obtaining of the certificate. The reasons for leaving wastes before and after the certificate has been as follows: being too fatty, tasteless and not liked. No statistical variation has been determined in the amount of bread consumption by the participants before and after the obtaining of the certificate (p>0.05). No alteration has occurred for the reasons of leaving bread wastes before and after the certificate.