Bronşial astımda paraoksonaz aktivitesi, lipoprotein oksidasyonu ve eser element etkileşimi
Plasma paraoxonase activies, lipoprotein oxidation, and trace element interaction in brochial asthma
  1. Tez No: 138031
  2. Yazar: ÖZLEM BALCİ EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
6. ÖZET Astım, hava yollarının inflamatuar bir hastalığıdır. Bu çalışma, antioksidan enzim oldukları düşünülen PON1, Arilesteraz ile Okside LDL, Cu, TBARS, Apo A1, Apo B ve çeşitli lipid ve lipoprotein parametrelerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin yanısıra, bu parametrelerin bronşial astımlı hastalardaki hava yolu inflamasyonu ile birlikteliklerinin ve bu patolojik süreçteki rol ve konumlarının açığa kavuşturulması ve bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunabilmek amacıyla planlandı. Bu amaçla hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde plazma PON1, Arilesteraz, Okside LDL, Cu, TBARS, Apo A1, Apo B, lipid ve lipoprotein düzeylerinde gözlenen değişimler ile bu parametrelerde evreler arasındaki farklılıkların yanısıra bunların birbirleriyle olan ilişkileri incelendi. Çalışmada 32 astımlı birey hasta grubunu, 30 sağlıklı birey de kontrol grubunu oluşturdu. Astımlı grubu oluşturan 32 birey " Classification of Asthma Severity by Daily Medication Regimen and Response to Treatment' a göre evre 1 intermittan, evre 2 hafif persistant, evre 3 orta persistant ve evre 4 ciddi persistant olmak üzere 4 farklı grupta incelendi. Plazma PON1, Arilesteraz ve TBARS düzeyleri Spektrofotometrik yöntem ile tayin edildi. Plazma okside LDL ve Cu düzeyleri sırasıyla ELISA ve Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi, Apo A1 ile Apo B düzeyleri immunotürbidimetrik yöntem ile belirlendi. Total kolesterol, Trigliserit ve HDL düzeyleri enzimatik yöntemle tayin edildi. Plazma LDL düzeyi ise Friedewald formülüyle hesaplandı. Astımlı bireylerde plazma PON1, Arilesteraz, Okside LDL, Cu, TBARS, Apo A1, Apo B, Total kolesterol, Trigliserit, HDL ve LDL düzeyleri sırasıyla 135 + 68 U/ml, 43 ± 13 U/ml, 64±19 U/L, 167 ± 35 ng/dl, 6 ± 2 uM, 196 ±36 mg/dl, 89 ± 24 mg/dl, 194 + 36 mg/dl, 108 ± 46 mg/dl, 50 + 15 mg/dl, 120 + 27 mg/dl olarak; kontrol grubunu oluşturan bireylerde ise 160 ± 68 U/ml, 46 + 13 U/ml, 56±13 U/L, 140 + 34 \ıg/d\, 4 ± 1 uM, 206 + 27 mg/dl,88 + 30 mg/dl, 188 ± 41, 109 ± 62 mg/dl, 49 ± 8 mg/dl, 116 + 30 mg/dl olarak belirlendi. 109Plazma P0N1 ve Arilesteraz düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük bulunmasına rağmen bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlendi (p>0.05). Ayrıca, plazma Apo A1, Apo B, Total Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL düzeylerinde iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanamadı (p>0.05). Astımlı hasta grubunu oluşturan bireylerde plazma Cu (p0.05). Astımlı hastalarda gözlenen azalmış PON1 aktivitelerinin eşlik ettiği yükselmiş Cu, lipid peroksidasyon ve okside LDL düzeyleri çalışmanın en çarpıcı bulguları arasında yer alırken, son yıllarda dünya çapında gözlenen daha yüksek insidanslar nedeniyle giderek daha fazla önem kazanan söz konusu havayolu hastalığının olası potansiyel göstergeleri olarak değerlendirilebilir. 110
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Asthma is a chronic inflammatory disease of the airways. The aim of this study is to evaluate plasma levels of PON1, Arylesterase, Oxidized LDL, Cu, TBARS, Apo A 1, Apo B the lipid and lipoprotein profile. The possible associations of them with airway inflammation were observed in patients with bronchial asthma. The roles and the contributions of them to the pathological processes were also evaluated. For this purpose plasma PON1, Arylesterase, Oxidized LDL, Cu, TBARS, Apo A 1, Apo B, lipid and lipoprotein levels have been determined both in patients with asthma and healthy controls, and the relations among these parameters in different steps of asthma were interpreted. A total of 62 individuals, 32 asthmatics and 30 controls, were included into the scope of this study. Thirty two asthmatic subjects who fulfilled the diagnostic criteria of asthma from the American Thoracic Society were recruited for the study. They are divided into four groups based on Classification of Asthma Severity by Daily Medication Regimen and Response to Treatment: Steps 1, 2, 3 and 4 were described as intermittent, mild persistent, moderate persistent, and severe persistent, respectively. Plasma PON1, Arylesterase and TBARS levels were measured spectrophotometrically. Determination of plasma oxidized LDL and Cu levels were performed by ELISA and atomic absorption spectrophotometry, respectively. Apo A1 and Apo B levels were determined immunoturbidometrically. Plasma Total cholesterol, Triglyceride and HDL-C levels were enzymatically determined. Plasma LDL levels were estimated by using the Fridewald formula. In the asthmatic individuals, plasma PON1, Arylesterase, Oxidized LDL, Cu, TBARS, Apo A 1, Apo B, Total cholesterol, Triglyceride, HDL and LDL levels were 135 ± 68 U/ml, 43 ± 13 U/ml, 64±19 U/L, 167 ± 35 ng/dl, 6 + 2 uM, 196 ± 36 mg/dl, 89 ± 24 mg/dl, 194 ± 36 mg/dl, 108 + 46 mg/dl, 50 ± 15 mg/dl, 120 ± 27 mg/dl respectively; in the control group these values were found as 160 ± 68 U/ml, 46 ± 13 111U/ml, 56+13 U/L, 140 ± 34 ng/dl, 4 + 1 uM, 206 ± 27 mg/dl, 88 ± 30 mg/dl, 188 + 41, 109 ± 62 mg/dl, 49 ± 8 mg/dl, 1 16 ± 30 mg/dl. The average plasma PON1 and Arylesterase activities in the group of patients were lower than those of them individuals in control group but there was no statistically significant difference found between them (p>0.05). Also, we could not find any significant difference in plasma Apo A1, Apo B, Total cholesterol, Triglyceride, HDL and LDL values between control and patient groups (p>0.05). Plasma Cu (p0.05). Increases in copper, lipid peroxidation and oxidized LDL levels supported by relative decreases in PON1 activities observed in asthmatic patients maybe introduced as the most striking findings of the study as well as the possible potential indicators of this airway disease, gaining more importance due to its higher incidences recently observed throughout the world. 112