Profesyonel ve amatör futbolcuların fair play anlayışları üzerine bir araştırma
One research among the professional and amateur soccer players over fair play consept
  1. Tez No: 138064
  2. Yazar: GÜLFEM SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, profesyonel ve amatör futbolcuların fair play anlayışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu, profesyonel ve amatör futbol ligi takımları içerisinden seçilen 4 profesyonel ve 6 amatör futbol kulübünden 100 profesyonel ve 122 amatör futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak toplam 222 futbolcuya anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde futbolculara ait kişisel bilgiler bulunmaktadır, ikinci bölümde, futbolcuların eğilimlerini ortaya koymak amacı ile bir dizi ifade verilmiştir. Futbolcular bu ifadelerin yansıttığı görüşün doğru yada yanlış olduğuna karar vermişlerdir. Son bölümde ise, örnek olaylar verilerek hem örnek olayın değerlendirilmesi hem de bu örnek olaylar karşısında kendi davranışlarının ne olacağına ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin analizinde“SPSS 11.0”istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca profesyonel ve amatör futbolcuların fair play anlayışları arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığına Ki-Kare ( x ) testi ile bakılmıştır ( p=.05). Futbolcuların sertlik anlayışları incelendiğinde profesyonel oyuncuların kritik pozisyonlarda, amatörlere oranla sertliğe daha yatkın oldukları görülmektedir. Teknik olarak daha iyi olan oyuncuya ise amatör futbolcularında profesyoneller kadar sertlik gösterdikleri sonucu çıkmıştır. Futbolcularda takım menfaatinin önceliği söz konusu olduğunda, profesyonel futbolcular, amatörlere oranla fair play' e daha az önem vermektedir. Futbolcuların aldatıcı,yanıltıcı davranışlara yönelik görüşlerine ilişkin bulgularda, profesyonel ve amatör sporcularda birbirine yakın değerler çıkmaktadır. Her iki kategorinin de aldatıcı yanıltıcı davranışlara sıcak baktıkları ve bu tür davranışları onayladıktan görülmektedir.Futbolculann fair play anlayışlarına bakıldığında, amatörfutbolculann fair play kurallanna daha fazla riayet ettikleri buna karşın profesyonel futbolcularda bu oranın daha düşük çıktığı görülmektedir. Futbolcuların fair play' e yönelik somut örnek olayları değerlendirmeleri istendiğinde amatör ve profesyonel futbolcular arasındaki fark daha da belirginleşmektedir. Profesyonel futbolcular, amatörlere göre daha yüksek oranlarda kural ihlallerini normal davranışlar olarak görmektedirler. Sportmence olamayan davranışları ise akıllı taktikler olarak değerlendirmektedirler. Araştırmada elde edilen sonuçlar, profesyonelliğin basan isteği ile birleşince fair play'i yok ettiği yönündedir. Profesyonel sporcuların amatörlere göre daha yüksek bir oranda informal fair play' e uymadıkları görülmektedir. Spor ahlakına uygun olsun yada olmasın amaç sadece kazanmak olmaktadır. Bu doğrultuda futbolcular, rakiplerini birer düşman olarak görmekte ve haksız avantajlardan yararlanarak kazanmayı normal bir davranış gibi kabullenmektedir. Amatör futbolcular ise profesyoneller kadar yüksek bir yüzde göstermeseler de galip gelmek söz konusu olduğunda informal fair play'i görmezden gelmektedir, informal fair play günümüz futbolunda anlam olarak nötr bir seviyede kalmaktadır. Formal fair play kurallanna gelindiğinde ise, profesyonel futbolcular hakeme yakalanmayacaklarına inandıklarında formal fair play kurallanna uymamaktadır. Bu durumda da karşımıza mekanik bir ahlak çıkmaktadır. Amatör futbolcular ise kurallara profesyonel oyunculara göre daha fazla riayet etmektedir. Aynı zamanda, profesyonel futbolcular amatörlere oranla hakemi aldatıcı ve yanıltıcı davranışlara daha çok yönelmektedirler. Bu davramşlan akıllıca taktikler olarak benimsemektedirler. Günümüz futbol oyununda bu tip davranışlara çok sık rastlanmakta sadece basan hırsı ön plana çıkmakta bunun yanında fair play her geçen gün anlamından bir şeyler yitirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the importance of the“fair play”concept among the professional and amateur soccer players. Total of 222 soccer players have been surveyed to collect the data for this study. The sample group consist of 100 professional and 122 amateur soccer players from 4 professional and 6 amateur soccer organizations. The first section of the survey includes questions to collect personal information about the players. The second section includes a set of statements to determine their tendencies towards“fair play”. The last section consists of several different scenarios to evaluate players' opinions under critical situations. This section also includes questions whether they would act the same way if they were exposed to the same situations. The data has been analysed by using a statistical analysis sofware,“SPSS 11.0”. the frequency and percentile distributious have been evaluated to determine if there is a relationship between the professional and amateur players in understanding of“fair play”. The Ki-Square (x2) method has been used in the analysis (p=0.05). The analysis of the survey illustrates that professional players behaves harsher than amateur players under critical situations. Also, even if they are amateur players, the more successful players have the tendency to behave harsher under such situations. When the benefit of the team is a great priority, the importance of fair play looses its value among professional players. The professional players and amateur players have similar opinions about cheating during a game. They both approve cheating under critical situations. When it is compared to the professionals, the amateur players have a better understanding of fair play. The professional players have much less tendency in obeying the fair play rules. The difference in understanding the fair play rules becomes more83- obvious in their evaluation of the critical scenarios in the last section of the survey. Professionalism, combined with the urge to be successful, tends to destroy the fair play concept. Professional soccer players do not obey the informal fair play rules as much as amateur soccer players. Even if it conflicts with sports ethics, the priority is to win the game. Under this point of view, the players treats their opponent as their enemies. Players believe that it is natural to use the unfair advantages to win a game. On the other hand, even though it is proportionally less, amateur players also overrule the informal fair play rules when it comes to winning the game. In today's soccer, informal fair play is just a neutral concept. Professional soccer players do not obey the fair play rules if they believe that they will not be caught by the referee. They play the game under the authority of the referee. This leaves us with just a mechanical sports ethics. The amateur players obey the formal fair play rules in higher proportions than professionals. The Professional players have a higher tendency to cheat and mislead the referee. Soccer is exposed to such behavior very frequently. Evidently the urge to be successful is the priority for the players. This results in decrasing importance of the fair play concept.