Farklı germe sürelerinin esneklik gelişimi üzerine etkisi
The effects of different strethc duration on improving flexibility
  1. Tez No: 138098
  2. Yazar: NURCAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YÜKTAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, altı hafta süresince uygulanan farklı statik germe sürelerinin esneklik gelişimi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmaya ilköğretim 8-9 yaş kız öğrencilerinden 44 gönüllü öğrenci katılmıştır.Denekler 2 deney ve 1 kontrol grubu olmak üzere rastgele 15 'er kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Deneklere ön-test olarak Otur-Uzan Testi uygulanarak esneklik seviyeleri belirlenmiştir.Deney grubu- 1 'e (n=14) 10 sn. statik germe egzersizi altı hafta süresince hafta da 5 gün, deney grubu-2'ye (n=15) 20 sn. statik germe egzersizi altı hafta süresince yaptınlmıştır.Kontrol grubuna (n=15) ise hiçbir egzersiz yaptırılmamıştır. Altı hafta sonra ön-testte uygulanan prosedür tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study is to determine the effects of different stretch duration on flexibility. Subjects were fourtyfour (n=44) female elemantry students, ages 8-9. Subject were randomly divided into 3 groups. Subjets complated sit and reach test as pre-test variable.Experemental group 1 (n=14) aplied 10 to second static stretch protocol, five time a week, during six weeks.Experemental group 2 (n=15) performed 20 second static stretch 5 times during six weeks.Control group didn't perform any stretching exercise at all. Six week later post-test measure were taken. Nonparemetrics test which were Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis H, Univariate Variance Analiysis were used..Alpha was set at 0.05. Results revealed that 10 second and 20 second stretching duration improved flexibility (p0.05). Key words : Flexibility, Static Streching, Child